DJI, dron

Technologická válka mezi USA a Čínou graduje: Populární výrobce dronů DJI se ocitl na černé listině!

  • USA zaklekly na populárního výrobce dronů DJI
  • Jeho technologie prý používá čínská armáda

Ministerstvo obrany Spojených států amerických zařadilo na černou listinu další čínské společnosti. Mezi nimi najdeme nově také populárního výrobce kamer a dronů DJI. Upozornil na to server Al-Džazíra.


Nepřehlédněte: Na Měsíci je kyslík pro 8 miliard lidí na 100 tisíc let, zjistila americká NASA


Obchodní a technologická válka mezi USA a Čínou se stupňuje. Američané v uplynulých dnech přidali více než tucet čínských společností na černou listinu, a to kvůli údajným vazbám na čínskou armádu. Jednou z nich je i firma DJI, která údajně ovládá více než polovinu (až 76 procent) celosvětového trhu s komerčními drony.

USA zaklekly na populárního výrobce dronů DJI

Černá listina nyní zahrnuje více než 60 čínských subjektů, včetně producenta polovodičů SMIC nebo výrobce Huawei, který už dříve přišel o přístup k plnohodnotnému operačnímu systému Android a čipům, takže jeho produkty jsou na západních trzích nekonkurenceschopné a prodeje mizivé. Firmě to způsobilo také značné problémy při výstavbě sítí 5G, mnohé země od technologií Huawei daly ruce pryč.

Zpráva Pentagonu přichází zhruba rok a půl poté, co americké ministerstvo financí zařadilo společnost DJI na takzvaný entity list, a to kvůli údajnému zapojení do sledování ujgurské etnické menšiny v čínském regionu Sin-ťiang na samém západě země. Pro čínskou společnost to znamenalo konec využívání amerických technologií ve svých výrobcích a službách, především komponentů a dílů od dodavatelů z USA. Nyní se firma dostala i na blacklist amerického ministerstva obrany, což pro ni bude znamenat další překážky v podnikání.

V rámci rozsáhlé strategie konfrontace s Pekingem v různých odvětvích, od obchodu a technologií až po obranu, americký prezident Joe Biden od svého nástupu do úřadu systematicky izoluje významné čínské podniky se zjevnými vazbami na armádu a podle všeho v tom bude dále pokračovat.

DJI, dron
Zdroj: 12222786 / Pixabay

DJI se obrátí na právníky

Podle mluvčího Adama Lisberga je DJI jediným výrobcem dronů, který nedoporučuje používat své stroje pro vojenské účely a nesouhlasí s tím, aby byl zařazen na černou listinu amerického ministerstva obrany. „Společnost DJI nespadá do žádné kategorie stanovené zákonem, aby mohla být na seznam zařazena. DJI není vojenskou společností v Číně, Spojených státech ani nikde jinde. Společnost DJI nikdy nenavrhovala ani nevyráběla zařízení vojenské kvality a nikdy v žádné zemi neprodávala ani neprodává své výrobky pro vojenské použití. Namísto toho jsme vždy vyvíjeli produkty ve prospěch společnosti a pro záchranu životů. Jsme připraveni formálně napadnout naše zařazení na seznam,“ dodal.

Zdroj náhledové fotografie: atimedia / Pixabay, zdroj: Al-Džazíra, IE

Total
0
Shares