Rusko

Rusko míří do naprosté izolace. Technologická „soběstačnost“ dostává trhliny

  • Boje na Ukrajině ani zdaleka nekončí
  • Rusko opouští  technologické značky 
  • Hrozí Rusům technologická izolace?

Pokud se zvláště v těchto složitých časech dokážeme přenést přes válečné hrůzy, které momentálně na Ukrajině panují, a zaměříme se pouze na to, jak na nastalou situaci reaguje technologický svět, je jasné, že v Rusku nezůstane kámen na kameni. Nejde jen o restrikce, ale i odchod velkých hráčů z tamějšího trhu.

Soběstačné Rusko?

Každá známější značka odpískala svůj byznys v reakci na to, co se právě teď děje. Bezmála všechny nadnárodní společnosti z Ruska odcházejí. A jak se ukazuje, představa kremelské vlády o vlastní soběstačnosti je podle mnoha odborníků značně lichá. Ostatně pro názorné ukázku není třeba chodit daleko.


Nepřehlédněte: Netflix přitvrdí i v Česku. Došlápne si na sdílení účtů


Xiaomi CyberDog
ilustrační (Zdroj: FONETECH.CZ)

Před pár dny Seznam Zprávy zveřejnily poměrně obsáhlý rozbor, jenž citoval i přední autority v oboru. Rusové jsou v některých aspektech i patnáct let pozadu (procesory, počítače, apod.). A to je jen pověstná špička ledovce. Velké mezery mají v rámci automotive i armádních dílů. Bez nich mají obrovské problémy dotáhnout do konce nejen výrobu tanků, ale i dalších podpůrných vozidel.

Ekonomika vázne

Zatímco i bez války je trend mezi světovými velmocemi v tom, že silně akcentují vlastní nezávislost (nebo se o to se střídavými úspěchy snaží), Rusko s HDP 14× menším než mají Spojené státy může jen stěží na něco takového pomýšlet.

Ta rovnice je poměrně jasně daná a jedinou proměnnou tak zůstává Čína. Zatímco zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že i přes avizovanou neutralitu straní potají spíše ruské straně, s přibývajícími týdny se objevují indicie, že svůj postoj může změnit. Ono se totiž může stát, že jí taková pomoc nebude ekonomicky dávat smysl. A víte jak to chodí: peníze jsou v drtivé většině případů až na prvním místě.

Zdroj náhledové fotografie: Kevin Seibel, Unsplash (ilustrační)

Total
1
Shares