Malware

Tato zavirovaná aplikace udělá z telefonu s Androidem nepoužitelné těžítko. Maskuje se za prohlížeč PDF

  • Na Google Play číhal nebezpečný virus
  • Ověřte si, zda ho nemáte v telefonu

A nedají si pokoj! Operační systém Android znovu ohrožuje nebezpečný adware. Infikovaná aplikace PDF reader – documents viewer stihla nakazit přes milion telefonů, na kterých zobrazuje agresivní reklamu a mobily tak činí takřka nepoužitelnými.


Nepřehlédněte: Šílený vynálezce strčil Muskovu firmu SpaceX do kapsy. Postavil raketu, která umí sama přistát


Zavirované aplikace trápí Android

Bezpečnostní experti informují, že se v oficiálním obchodu pro Android objevila další zavirovaná aplikace, které poškodila uživatele. Počet infikovaných zařízení přitom není zanedbatelný, uvádí společnost Malwarebytes. Nebezpečný adware, který aplikace šíří, se zabydlel ve více než milionu chytrých telefonů.

Adware jako takový výrazně snižuje použitelnost telefonu svými projevy, jako jsou vyskakující okna nebo do webových stránek vložené reklamy. Často také snižuje výpočetní výkon a vysává baterii. Dalším problémem je to, co se prostřednictvím adware inzeruje, může to být třeba malware.

Kdo si aplikaci PDF reader – documents viewer do svého mobilu nainstaloval, má na problémy zaděláno. Pokaždé, když svůj telefon probudí, zobrazí se přes celý displej otravná reklama a následně i video. Během této doby je telefon nepoužitelný a slouží zločincům jako zdroj výdělku.

Zajímavé je, že po instalaci infikované aplikace trvá několik hodin, než se reklama začne zobrazovat. Podvodníci se tím chtějí vyhnout podezření, že za problémy může právě jejich aplikace. „Toto zpoždění má ztížit sledování, která aplikace reklamy zobrazuje,“ řekl bezpečnostní expert Nathan Collier ze společnosti Malwarebytes. Zarážející je však i to, že zavirovaná aplikace byla v obchodu Play ke stažení od listopadu loňského roku a Google si ze svého katalogu vymazal teprve před několika dny.

Ptáte se, jak nenaletět?

Obecně platí, že než do svého telefonu začnete cokoliv stahovat, stojí za to zkontrolovat, kdo je autorem aplikace a nezapomeňte si také přečíst co nejvíce uživatelských recenzí, které mohou napovědět, že s aplikací něco není v pořádku. Vyplatí se také provést antivirovou kontrolu nainstalovaných aplikací před tím, než je poprvé spustíte.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: Malwarebytes, The Sun

Total
0
Shares