Černá díra

Takto nějak zní peklo. Poslechněte si sténání černé díry, která volá o pomoc

 • Zajímá vás, jak zní vesmír?
 • NASA zveřejnila zvuk černé díry

Zajímá vás, jak zní peklo? Pak si poslechněte zvukové signály z černé díry, které pochází z galaktické hvězdokupy Persea a vytvořila je velká koncentrace různých plynů!


Nepřehlédněte: Podívejte se na nejdetailnější fotografii Měsíce, která vám vezme dech. Závidět může i teleskop Jamese Webba


Jak zní černá díra?

Miliony nepolapitelných černých děr se skrývají před našimi zraky napříč Mléčnou dráhou a svou přítomnost prozrazují jen příležitostně prostřednictvím záblesků rentgenového světla, když se živí hvězdami. Pokud vás někdy napadla otázka, jak nejpozoruhodnější a nejzáhadnější objekty v kosmu zní, můžete si oddechnout – nebyli jste sami! To samé zajímalo i vědce z americké Národní agentury NASA.

„Mylná představa, že ve vesmíru není žádný zvuk, pochází z toho, že většina prostoru je vakuum, které neumožňuje šíření zvukových vln. Kupa galaxií má ale tolik plynu, že jsme zachytili skutečný zvuk. Ten jsme zesílili a smíchali díky počítačovým programům s dalšími daty z pozorování kosmu, abyste slyšeli černou díru,“ uvádí vědci NASA v příspěvku na Twitteru, který obsahuje animaci, a především zvuk černé díry, která se nachází v centru galaktického shluku Persea.

Peklo nebo ráj?

Nepřipomínají vám náhodou tóny, které uveřejnila NASA, peklo? Sonifikace (jde o techniku převádějící data různého typu na zvukové signály) černé díry v galaxii Perseus nahání strach a zní jako hluboké magnetické sténání. Zajímavost na závěr? Aby bylo možné zvuk vnímat lidským uchem, museli ho vědci posunout o 57 oktáv výš – jeho frekvence je totiž ve skutečnosti 57 oktáv pod frekvencí středního C (261,6 Hz).

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: NASA, Atlantic, CNN

Total
0
Shares
2 komentářů
 1. Nooooooooo, tak to je tedy článek !
  Peklo ??? Peklo jsou “novináři” jako je nectěný pan Zachariáš !!!! Paskvil co zplodil, být
  dítětem by byl duševní mrzáček ! Nooo, celý otec ! Cituji : “magnetické sténání” je vskutku perla !!! Návdavkem řvavý titulek na upoutání pozornosti. Stejný blábol byl použit i v článku o Kolském vrtu před pár lety ! Zajímavost na závěr ? Vzhledem k tomu, že bylo nutné zvuk upravit, tak stejně neslyšíme autentický zvuk černé díry. No a informace , že BH “VOLÁ O POMOC”” … asi si ždá spásu před podobnými “novináři ” ?!
  Upřímnou soustrast šefredaktorovi, ši šéfredaktorce. Mít takové “novináře” v týmu, ….to musí být k vrhnutí !
  M.P.

Comments are closed.