Překvapený muž, telefon

Takhle vás snadno oberou! Komerční banka varuje před novým trikem kyberšmejdů

  • Na klienty Komerční banky útočí podvodníci
  • Chtějí získat data nutná k přístupu na internetové bankovnictví

Komerční banka varuje klienty, že se množí počet útoků přes telefon. Útočníci, kteří se vydávají za pracovníky banky, se snaží vylákat z důvěřivců peníze. Pracovníci KB zdůrazňují, že jsou podvodníci stále přesvědčivější, takže se mohou nachytat i lidé, kteří jsou jinak velmi ostražití.


Nepřehlédněte: Tohle levné městské elektrokolo s umělou inteligencí ujede na jedno nabití až 110 kilometrů


V posledních dnech zintenzivnili kyberšmejdi své snahy, jak připravit důvěřivce z Česka o peníze. Před novými triky počítačových pirátů nyní varuje Komerční banka.

Falešný bankéř na telefonu

„Podvodník vám sdělí, že někdo z pobočky chce ukrást vaše peníze. Máte je tedy vybrat a následně vložit do „bezpečného“ bankomatu 3. generace – bitcoinmatu,“ píše Komerční banka. Občas podvodník doporučuje přeposlat peníze na „bezpečný“ účet.

Zástupci banky upozorňují, že kyberzločinci umí napodobit oficiální telefonní čísla. Takže vám zavolají například z 800 521 521, což je originální číslo KB infolinky.

Stejně tak umí předstírat i hovor s policistou nebo vám přes WhatsApp pošlou falešnou kartu zaměstnance KB, abyste jim uvěřili. Pamatujte, že Komerční banka vás nikdy nebude vyzývat, abyste si vybírali peníze nebo je někam přesouvali. Nikdy!

Počítač, malware, Windows
Zdroj: Elisa Ventur / Unsplash

Výhodná nabídka investice

„Na sociálních sítích nebo do e-mailu vám může přijít nabídka výhodné investice nejčastěji do kryptoměn. Často se jedná o podvod,“ varuje KB.

Když zareagujete, ozve se vám „investiční poradce“ s tím, že bude vaši investici spravovat. K tomu bude chtít přístupové údaje do vašeho bankovnictví a abyste si nainstalovali program pro vzdálenou obsluhu svého počítače – např. Anydesk. 

V žádném případě nikdy nikomu nesdělujte své přístupové údaje ani si do počítače neinstalujte nějaký program pro vzdálenou správu počítače. Zaměstnanci KB nic takového nepotřebují.

Kyberšmejdi samozřejmě mohou úplně stejné triky zkoušet i pod hlavičkou jiné banky, na pozoru by se tedy měli mít také klienti dalších finančních institucí.

„Pokud jste byli s takovým podvodníkem v kontaktu, zavolejte nám na 955 551 552 nebo napište na mojebanka@kb.cz,“ uzavírají pracovníci KB.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: KB, vlastní

Total
0
Shares