Země

Takhle jste planetu Zemi ještě nikdy neviděli. Evropská superdružice poprvé otevřela oči

  • Sonda MTG-I1 nové generace poslala první snímky
  • Informovala o tom Evropská kosmická agentura (ESA)

Na konci loňského roku Evropská kosmická agentura (ESA) vypustila do vesmíru meteorologickou družici MTG-I1 nové generace. Vědci uváděli, že tím zahajují novou éru předpovídání počasí. Sonda, která má přinést revoluci v předpovídání počasí na našem kontinentu, nějakou dobu fungovala pouze ve zkušebním režimu, nyní ale poslala meteorologům na Zemi první data.


Nepřehlédněte: Je načase opustit YouTube? Firma testuje drakonické omezení, které se dotkne úplně každého


Co umí nová sonda Meteosat?

Vesmírné agentury po celém světě se snaží roky porozumět počasí, které na naší planetě panuje, a NASA k tomuto účelu dokonce před několika lety použila družici CubeSat. Teprve až s novějšími sondami, jako je MTG-I1, však meteorologové vstoupili do nové éry předpovídání počasí.

Podle ředitelky programů pozorování Země v ESA Simonetty Cheliové je úroveň detailů, kterou lze nalézt na prvním snímku z MTG-I1, jasným příkladem toho, jak důležitá je spolupráce ve vesmíru.

Cheliová říká, že podobný druh detailů byl před MTG-I1 nedosažitelný. Nová družice podle ní doslova mění perspektivu, z níž můžeme evropské počasí studovat.

Výrazně lepší úroveň detailů

Satelit MTG-I (The Meteosat Third Generation Imager) má za úkol zásadně proměnit krátkodobé předpovídání počasí v Evropě. Jde o první generaci satelitů výrazně pomáhajících při rané detekci a předpovídání rychle se tvořících prudkých bouří a obecně při předpovídání počasí a pozorování vývoje klimatu.

Družice snímá povrch Země z výšky 36 tisíc kilometrů nad rovníkem každých 10 minut – dosud byla frekvence o pět minut delší. Oproti starším sondám také snímkuje v 16 vlnových délkách světla namísto 12, což ve výsledku přináší fotografie, které jsou blíže tomu, jak obraz vnímá lidské oko.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: BBC, ESA, BGR

Total
0
Shares