NASA, Slunce

Tajemný objekt nad Sluncem připomíná vodopád. Na povrch dopadal z výšky 100 tisíc kilometrů

  • Gigantický vodopád plazmatu na Slunci
  • Snímek ho zachytil v nevídaných detailech

Něco takového lidstvo ještě nikdy nevidělo. Velkolepý snímek zachycuje 100 kilometrů vysoký vodopád žhavého plazmatu, který z povrchu Slunce stoupá směrem do vesmíru.


Nepřehlédněte: Robotický vysavač iRobot Roomba vyfotil ženu na záchodě a fotky unikly na internet!


Gigantický vodopád plazmatu na Slunci

„Měl jsem tu čest pozorovat a fotografovat tuto velkolepou plazmovou stěnu. Vystoupala asi 100 000 kilometrů nad sluneční povrch. Na obrazovce mého počítače to vypadalo, jako by po stěně stékaly stovky vláken plazmatu. Byla to ohromující podívaná, úplně jsem oněměl,“ říká amatérský astronom Eduardo Schaberger Poupeau, který ohromující snímek pořídil pomocí specializovaného fotografického systému.

Oslnivý jev je ve vědecké komunitě známý jako polární korunová protuberance. PCP jsou podobné běžným slunečním protuberancím, což jsou (obvykle) smyčky plazmatu neboli ionizovaného plynu, které jsou vyvrhovány ze slunečního povrchu magnetickým polem.

PCP se však vyskytují v blízkosti slunečních magnetických pólů v zeměpisných šířkách mezi 60 a 70 stupni severní a jižní šířky, což často způsobuje jejich zhroucení zpět ke Slunci. Tento kolaps zpět k povrchu hvězdy jim vysloužil přezdívku „plazmové vodopády“.

Pikantní je, že výška plazmového vodopádu, který zachytil Poupeau, se vyrovná osmi Zemím nakládaným na sebe. Plazma uvnitř PCP ve skutečnosti není ve volném pádu, jak by se mohlo zdát, protože je stále vázáno silným magnetickým polem, které ho původně vyplivlo. Směrem ke Slunci přesto padá nevídanou rychlostí až 36 000 km/h a vědci to nedokážou vysvětlit.

Na Zemi by přestala fungovat elektronika

Odborníci varují, že pokud by jeden z těchto plazmových výtrysků zasáhl atmosféru Země, vyřadil by z provozu elektronická zařízení na celé planetě.

Naposledy se to přihodilo v roce 1859, kdy došlo ke katastrofálnímu selhání telegrafních systémů po celém světě. Operátoři tehdy hlásili, že jejich zařízení dostávala elektrické šoky, hořel telegrafní papír a některé přístroje mohly dokonce fungovat i s odpojenými bateriemi.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Daily Mail, Insider

Total
0
Shares