iRobot Romba

Robotický vysavač iRobot Roomba vyfotil ženu na záchodě a fotky unikly na internet!

  • Velký důvod k panice?
  • Na internet unikly fotky z robotického vysavače!

Robotické vysavače iRobot patří mezi nejoblíbenější. Teď však mají na triku poměrně velký skandál týkající se špehování uživatelů. Jednu Britku robot nafotil v choulostivých situacích a fotografie se dostaly až na Facebook.


Nepřehlédněte: Google varuje před novým podvodem. Lidem slibuje štěňátko, místo pejska je ale připraví o peníze


Vysavač jezdil po bytě a tajně nahrával

Robotické vysavače se ukázaly být jedněmi z nejlepších elektronických pomocníků, které doma můžete mít. Nemusíte se starat o neustálé přepojování kabelu při cestě bytem, nemusíte je brát do ruky a stejně bude vaše podlaha čistá.

Obvykle jezdí v bytě po podlaze a uklízí, nikoli však v případě jedné Britky, která aktivně spolupracovala s výrobcem na vylepšování umělé inteligence samotných vysavačů – byla testerem.

Za ideálních okolností tento proces měl funguje s velkým důrazem na ochranu soukromí. V současné době se však zdá, že výrobce testování podcenil. Web Technology Review totiž přišel s informací, že vysavač Roomba J7 (v Česku tento model začíná na 16 tisících) fotil testery v choulostivých situacích.

Vzhledem k tomu, že testující se sběrem dat předem souhlasí, nebyl by to pravděpodobně takový problém, kdyby se fotografie následně neobjevily na sociálních sítích.

Na fotkách je zřetelně vidět, jak žena sedí na toaletě nebo ukazuje tvář dítěte, které vysavač sleduje. Na celou kauzu se navíc podívala investigativní reportérka Eileen Guo.

Podle ní iRobot posílá nasbíraná data externím společnostem k analýze. A právě ty je měly posílat v necenzurované podobě na sociální sítě.

iRobot
Zdroj: MIT Technology Review

Kdo za kauzu může?

Mluvčí společnosti iRobot přiznal, že snímky byly jejich vysavačem pořízeny v roce 2020. Zdůraznil však, že ženu natáčel a fotografoval testovací robot s hardwarovými a softwarovými úpravami, které nejsou a nikdy nebyly přítomny u spotřebitelských produktů iRobot.

Dennis Giese z bostonské Northeastern University, který se specializuje na bezpečnost dat – zejména v oblasti domácích zařízení, jako je domácí asistentka Alexa společnosti Amazon – říká, že autonomní vysavače, jako je Roomba, jsou další oblastí, která vzbuzuje obavy: „Mohou jezdit po vaší domácnosti a vy nemáte možnost nic kontrolovat.“

Zdroj náhledové fotografie: Onur Binay / Unsplash, zdroj: TR, DailyStar

Total
0
Shares