NASA X-37B

Tajemný čínský znovupoužitelný raketoplán je v kosmu. Nikdo netuší, co ve vesmíru zkoumá

  • Číňané mají v kosmu po dvou letech experimentální kosmickou loď
  • Státní média nezveřejnila zatím žádné fotografie raketoplánu

Čína znovu vypustila na oběžnou dráhu Země experimentální, opakovaně použitelnou kosmickou loď. Po splnění mise se má raketoplán úspěšně vrátit na Zemi, kde bude připraven k dalším vesmírným úkolům. Na rozdíl od americké SpaceX, kde s podobným konceptem pracují také, jsou čínští představitelé ale mimořádně skoupí na informace.


Nepřehlédněte: Trosky nekontrolovaně padající čínské rakety dopadly i do obydlených oblastí. Lidé na internetu sdílejí fotky


Utajovaný raketoplán

Čínský kosmický program je v posledních letech nebývale aktivní, vláda do něj pumpuje miliardy dolarů a má impozantní seznam cílů. Nedávno nejlidnatější země světa způsobila paniku tím, když se její vysloužilá raketa Dlouhý pochod 5B nekontrolovaně řítila směrem k Zemi, což vyděsilo odborníky i běžnou veřejnost. Většina zbytků vesmírného šrotu naštěstí nakonec dopadla do Indického oceánu, kde nenapáchala žádné škody.

Podle serveru Space nyní Číňané podruhé za posledních 24 měsíců testují vesmírné plavidlo, které budou moci používat opakovaně. „Raketa Dlouhý pochod 2F (Long March 2F) nesoucí „testovací kosmickou loď“ odstartovala uplynulý v čtvrtek z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi,“ uvedla čínská státní tisková agentura Xinhua.

Američané jsou napřed

A to je bohužel vše, co víme. Zpráva má jen dva odstavce a neposkytuje žádné další podrobnosti. Některé analýzy nicméně přirovnávají utajovaný dopravní prostředek k americkému bezpilotnímu raketoplánu X-37B.

V roce 2020 se (zřejmě stejný) vícenásobně použitelný experimentální kosmický letoun po dvoudenním letu po oběžné dráze úspěšně vrátil na Zemi a přistál na určeném místě v Číně.

Oproti tomu bezpilotní raketoplán X-37B obíhá Zemi již více než 800 dní. Američané mají k dispozici zatím dva tyto raketoplány, podle vědců činí rozpětí jejich křídel 4,6 metru, délka je 8,8 metru. K cílům X-37B americké letectvo dříve uvedlo jen to, že slouží k ověření nové družicové technologie.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space, NASA, AF

Total
0
Shares