Elektromobil

Studentský elektromobil ujel rekordních 2 573 kilometrů na jedno nabití. Zapsal se do Guinessovy knihy rekordů

  • Více než 2,5 tisíce ujetých kilometrů na jediné nabití
  • Studenti z Technické univerzity v Mnichově mají světový rekord

Studenti Technické univerzity v Mnichově se zapsali do Guinnessovy knihy rekordů s novým nejdelším dojezdem pro elektrické auto (bez solární přípomoci). Experimentální monopost s pracovním názvem „muc022“ ujel neuvěřitelných 2573,79 kilometrů na jediné nabití.


Nepřehlédněte: Američané představili elektromobil budoucnosti. Bez nabíjení může jezdit celý měsíc


Studenti vyrobili elektromobil s rekordním dojezdem

Před několika lety se sedmdesát studentů Technické univerzity v Mnichově v Německu pustilo do stavby elektromobilu, který pojmenovali Muc022. Stavba vozu trvala dva roky, později jej dalších deset studentů ještě rok upravovalo a 4. září loňského byl vůz podroben ostrému testu.

Jednomístné elektrické auto bylo zkonstruováno tak, aby bylo co nejlehčí (370 kilogramů) a mohlo využívat baterii s výkonem 15,5 kWh. Pokus, který vedl až k zápisu v Guinnessově knize rekordů, se odehrál během 6 dnů, studenti dokonce spali na letišti na improvizovaných lehátkách.

Výsledkem testu je dojezd 2 573,79 kilometru, což je rekordní dojezd automobilu poháněného elektromotorem a dobíjecím akumulátorem. Předchozí rekord činil 1 608,54 kilometru.

Z hlediska spotřeby energie tento výsledek rovněž znamená, že tým mnichovské vysoké školy spotřeboval na ujetí 100 kilometrů pouze 0,6 kWh. Pro srovnání – extrémně úsporná sériová vozidla spotřebují na 100 kilometrů přibližně 13 kWh.

Zápis v Guinnessově knize rekordů

Expert na elektromobilitu Bryan Jimenez úspěch německých studentů okomentoval na stránkách Guinnessovy kniha rekordů. „Mám pocit, že to je velký úspěch, že se podařilo demonstrovat potenciál elektromobility v dopravě budoucnosti. Ukázat, kolik energie lze získat z recyklovaných materiálů a dokázat, že malá skupina kreativních jednotlivců, kteří se spojí, může dosáhnout většího pokroku než velké, dobře financované korporace.“

Kromě zmínky v prestižní Guinnessově knize rekordů si víc jak patnáctičlenný tým studentů vysloužil také uznání od prezidenta Technické univerzity v Mnichově Thomase Hofmanna.

„Světový rekord pro TUM! Gratulujeme týmu TUfast Eco k tomuto úžasnému úspěchu. Jsem na studenty hrdý. Tvoří jedinečného ducha TUM. A my jsme hrdí na naši špičkovou univerzitu, která vyžaduje a podporuje průkopnické myšlenky,“ řekl Hofmann.

Zdroj náhledové fotografie: user6702303 / Freepik, zdroj: TUM, LADbible 

Total
0
Shares