Aptera

Američané představili elektromobil budoucnosti. Bez nabíjení může jezdit celý měsíc

  • Elektromobil může jezdit celý měsíc, aniž by potřeboval nabít
  • Výrobce slibuje dojezd 1600 kilometrů

Americká společnost Aptera vytvořila vůz, který k nabíjení využívá sluneční energii, takže ho není nutné připojovat k napájecí stanici. Výrobce tvrdí, že se mu podařilo vyřešit jeden z největších zádrhelů spojených s vlastnictvím vozidla, které není závislé na fosilních palivech.


Nepřehlédněte: Letadlo budoucnosti? Ring Wing má pouze jedno kruhové křídlo ve tvaru prstene


Elektromobil Aptera dokáže pořádně zrychlit

Nový automobil americké společnosti je obzvláště významný vzhledem k rostoucímu celosvětovému důrazu na snižování závislosti na „špinavých“  palivech a hledání udržitelnějších alternativ. Elektromobily, které neprodukují žádné emise, jsou důležitou součástí tohoto řešení.

Jedním z problémů, kterému čelí široké rozšíření elektrovozů, je omezený dojezd, který tradičně brání jejich používání pro cestování na dlouhé vzdálenosti. S příchodem Aptery na trh se však situace může rychle změnit.

Uvnitř každého kola solárního elektromobilu je speciální elektromotor, který dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za čtyři sekundy, což je čas, který byste čekali od sportovních vozů. Na jedno nabití Aptera ujede až 1 600 kilometrů a na solární energii je schopna urazit až 65 kilometrů za den. Na cestu do práce a domů plus nějaké to „popojíždění“ po nákupech to bohatě stačí.

Dopravní prostředek budoucnosti

Když svítí slunce, elektromobil se automaticky dobíjí. Jeho solární články absorbují sluneční světlo a dodávají potřebnou energii přímo do palubních baterií. Vysokokapacitní akumulátorové články, které uchovávají energii a pohánějí vozidlo, vyrobila společnost Eve Energy. Fotovoltaické články společnosti Maxeon pak pokrývají karoserii automobilu.

Inspirací pro design netradičního elektromobilu byly stíhačky a závodní auta, tvrdí Aptera. Vůz byl vyroben s využitím umělé inteligence a pomocí 3D tisku, což mu propůjčuje nezaměnitelný sci-fi styl.

V porovnání s konvenčními elektrickými a hybridními vozidly, která jsou dnes na silnicích, se může pochlubit o 30 procent menším aerodynamickým odporem, což není zanedbatelné.

Cena solárního elektromobilu Aptera je stanovena na 33 200 dolarů, zhruba 800 000 korun. Vůz zatím nevstoupil do sériové výroby, prvních 2000 kusů si rozeberou investoři. Věci k lepšímu se snad pohnou v nadcházejících měsících, kdy by první auta mohla dorazit i k běžným zákazníkům.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Aptera, zdroj: Fox

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. aneb jak se Honza prolhal až do pekla. Firma může tvrdit co chce, ale plocha solárních panelů na tomto nesmyslu je úplně stejná jako u všech ostatních vozů které je hodlají vozit. A o fyzice se nehlasuje, tak plati – zisk je prostě nedostatečný. Bláboly o zrychlení si nechte pro pubertáky, to je naprosto nepodstatná věc

  2. …protože článek neobsahuje ani zmínku o sebemenších technických parametrech (velikost baterie, váha vozu, maximální rychlost….) musíme jej bohužel zařadit k dalším pohádkám zelené ovčí babičky ve stylu bylo, nebylo….

  3. Toto je smyslu plný elektromobil , už je sleduji několik let a jdou vytrvale za rozumným řešením .

  4. těch 1600 km dojezd to jako počítají že to potáhnou za stíhačkou ? Když to nemá místo na baterie to samo o sobě musí zdechnout po 50km 😀 😀 Jedině že by tam přidali motor z babety 😀

  5. Experimentální tříkolka, kterou na silnicích nikdy neuvidíme.

Comments are closed.