Elektromobil

Studenti vyrobili elektromobil s rekordním dojezdem a zapsali se do Guinessovy knihy rekordů

  • Na Teslu útočí studenti. Vážně!
  • Jejich elektromobil překonal světový rekord

Dojezd na jedno nabití bývá u elektromobilů velmi ožehavým tématem. V globálním měřítku se jako o elektromobilu s nejdelším dojezdem hovoří o Lucid Air Dream Edition se schopností urazit 883 kilometrů na jedno nabití. Jeho cena však činí víc jak 200 tisíc eur, tedy hodně přes 5 milionů korun.


Nepřehlédněte: V kapse u kalhot ucítil teplo, krátce poté jeho Samsung Galaxy S23 Ultra explodoval


Německý elektromobil s nejdelším dojezdem

Studenti Technické univerzity v Mnichově (TUM) upravili v rámci veletrhu mobility IAA svůj již dříve zkonstruovaný elektromobil jménem muc022.

Cílem bylo dosáhnout aerodynamičtějšího designu a snížit celkovou hmotnost na 170 kilogramů. Na druhou stranu, klíčovým aspektem je také akumulátor. Studentští konstruktéři vsadili na baterii s výkonem 15,5 kWh.

Pokus, který vedl až k zápisu v Guinnessově knize rekordů, se odehrál během 6 dnů, studenti dokonce spali na letišti na improvizovaných lehátkách.

Výsledkem je dojezd 2 573,79 kilometru, což je rekordní dojezd automobilu poháněného elektromotorem a dobíjecím akumulátorem. Předchozí rekord činil 1 608,54 kilometru.

Zápis v Guinnessově knize rekordů

Z hlediska spotřeby energie tento výsledek rovněž znamená, že tým mnichovské vysoké školy spotřeboval na ujetí 100 kilometrů pouze 0,6 kWh. Pro srovnání – extrémně úsporná sériová vozidla spotřebují na 100 kilometrů přibližně 13 kWh.

Kromě zmínky v prestižní Guinnessově knize rekordů si víc jak patnáctičlenný tým studentů vysloužil také uznání od prezidenta Technické univerzity v Mnichově Thomase Hofmanna.

„Světový rekord pro TUM! Gratulujeme týmu TUfast Eco k tomuto úžasnému úspěchu. Jsem na studenty hrdý. Tvoří jedinečného ducha TUM. A my jsme hrdí na naši špičkovou univerzitu, která vyžaduje a podporuje průkopnické myšlenky,“ řekl Hofmann.

Zdroj náhledové fotografie: user6702303 / Freepik, zdroj: TUM

Total
0
Shares