Letadlo

Student šmíruje letadla mocných. Po Muskovi a Putinovi teď hlídá šéfa Facebooku

  • Americký student na Twitteru sleduje polohu soukromých letounů bohatých lidí
  • Teď obrátil svou pozornost na šéfa Facebooku Marka Zuckerberga

Jack Sweeney je neobyčejný mladík, který se proslavil tím, že sleduje každý pohyb soukromého letadla miliardáře Elona Muska. Používá k tomu speciálního twitterového bota. Později se do jeho hledáčku dostal ruský prezident Putin a desítky ruských oligarchů. Teď má Sweeney nový cíl: spustil účet, který monitoruje luxusní soukromé letadlo šéfa Facebooku Marka Zuckerberga.


Nepřehlédněte: Student sleduje polohu letadel Vladimira Putina a ruských oligarchů. Zveřejňuje ji na Twitteru


Musk ho chtěl uplatit, ale neuspěl

Zatímco většina lidí v jeho věku tráví volný čas sportem nebo zábavou v klubech, on se raději zavře do pokoje, kde programuje software, pomocí kterého sleduje pohyb letadel slavných osobností s absolutní přesností. První velkou obětí amerického mladíka se stal šéf společností SpaceX a Tesla Elon Musk.

Excentrický miliardář se pokusil Sweeneyho uplatit částkou 5 000 dolarů, když jeho letadlo přestane sledovat, ale ten odmítl – nabídka se mu zdála nízká. Kdyby Musk zaplatil desetkrát víc a přihodil k tomu stáž ve SpaceX, jak požadoval, vše mohlo být jinak.

Od března Sweeney zveřejňuje také polohu letounů ruských oligarchů a důležitých osob, včetně letadel, která by mohl využívat ruský prezident Putin.  V rozhovoru pro deník Wall Street Journal tehdy prozradil, že byl šokován velikostí letadel vlastněných ruskými oligarchy. „Jsou naprosto šílená,“ uvedl.

Nově sleduje šéfa Facebooku

Nejnověji se do jeho hledáčku dostalo osobní soukromé letadlo Marka Zuckerberga, majitele společnosti Meta a tvůrce sociální služby Facebook. Speciálně naprogramovaný robot sdílí místo pobytu jeho letounu, dobu trvání letu a dokonce i množství uhlíkových emisí, které každý let vyprodukuje.

Twiterový účet Zucc Jet (@ZuccJet) má v době psaní tohoto článku necelých deset tisíc sledujících. Robot, který sleduje letadla používaná Putinem (@PutinJet), pak sleduje více než 114 tisíc lidí. A Musk? Jeho letadlo monitoruje bezmála 470 tisíc fanoušků.

Zdroj náhledové fotografie: Yuri G. / Unsplash

Total
0
Shares