Cestovatel v čase, budoucnost

Středověký obraz jako důkaz cestování v čase? Malíř namaloval dinosaury 300 let před jejich objevením

  • Skutečně existují cestovatelé v čase? 
  • 462 let starý obraz podrobuje tuto teorii těžké zkoušce

Pořádný rozruch na sociální síti způsobil obraz z šestnáctého století. Na první pohled na něm není nic neobvyklého, zobrazuje, jak lidé putují krajinou. Když se však podíváte detailněji, všimnete si podivných zvířat – dinosaurů! Problém je, že o jejich existenci se lidstvo dozvědělo až o 300 let později. Podle lidí musel autor malby cestovat v čase. Jak jinak by o nich přece mohl vědět?


Nepřehlédněte: Je iPhone 15 nejhorším iPhonem poslední doby? Zákazníci si to skutečně myslí


Malíř cestující časem?

Cestování v čase je v poslední době oblíbeným tématem jak pro milovníky konspiračních teorií, tak i pro tu konzervativnější část společnosti. Mnozí lidé skutečně věří, že stroj času existuje, že se nejedná o pouhý výmysl. Tyto hlasy se opírají o různé historické záběry, na nichž jsou zachyceni lidé, které ve své době působí velice neobvykle.

Podle serveru IFLScience k dosud neobjasněným záhadám patří i obraz Petera-Bruce Galea z roku 1562, který má ukazovat, že dinosauři žili na Zemi společně s lidmi a ti je používali jako dopravní prostředek (ano, jako ve Flinstoneových).

„300 let předtím, než jsme se o dinosaurech něco dozvěděli, je jeden umělec namaloval na obrazu,“ upozornil na Instagramu uživatel s přezdívkou historyunreal. Jak si záhadu vysvětlit?

Dinosauři na 462 let starém díle?

Za prvé, Peter-Bruce Gale nejenže není autorem obrazu, ale kromě zprávy na sociálních sítích o něm neexistují žádné další informace.

Skutečným autorem obrazu, který má název Saulova sebevražda, je vlámský renesanční malíř Pieter Bruegel starší. Dílo zobrazuje události popsané v Bibli – sebevraždu krále Saula po jeho porážce od Filištínů na hoře Gilboa. Obraz byl skutečně namalován v roce 1562 a zobrazuje jezdce na velkých zvířatech.

Ale nejsou to dinosauři, podle všeho jde o velbloudy. V Bibli jsou jsou tito sudokopytníci skutečně zmiňováni v souvislosti s králem Saulem a je pravděpodobné, že autor je do svého díla záměrně zakomponoval.

Podobnost s dinosaury je daná tím, že mnozí umělci v té době velbloudy nikdy neviděli. Někteří je tak kreslili jako obrovské tvory s dlouhým krkem, zatímco v dílech jiných malířů připomínali obrovské husy s dvěma hrby.

Zdroj náhledové fotografie: TheDigitalArtist / Pixabay, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares