Steve Jobs, Apple

Steve Jobs vybíral nové zaměstnance netradičním testem: Tohle by se líbilo mnoha Čechům!

  • Pracovní pohovory jsou nepochybně stresující
  • Vědom si toho byl i zesnulý geniální vizionář Steve Jobs

Zakladatel slavné technologické společnosti Steve Jobs považoval za nesmírně důležité přijímat nové zaměstnance s profilem, který přesně hledal. Najít člověka, který se rychle a elegantně přizpůsobí firemní politice, skvěle pracuje v týmu, je rozhodný a kreativní, je nesmírně obtížné, ale vynálezce iPhonu měl metodu, pomocí které lovil ty nejlepší mozky: byl to pivní test.


Nepřehlédněte: Konec falešných Disney+ rodin. Bezplatné sdílení účtů skončí již toto léto


Génius Steve Jobs

Představte si, že jste obdrželi zprávu s pozváním na pracovní pohovor. Máte šanci dostat pracovní pozici snů, po které tolik toužíte! Zároveň však pociťujete nával paniky a do toho přemýšlíte nad tím, na co by se vás mohli na pohovoru ptát a vymýšlíte ty nejlepší možné odpovědi.

To vše si uvědomoval i zesnulý generální ředitel a spoluzakladateli společnosti Apple Steve Jobs, který při pracovních pohovorech používal zajímavou metodu, jak vybrat toho správného člověka.

Pokaždé, když zakladatel Applu zvažoval, zda někoho zaměstnat, nebo ne, položil si vždy stejnou otázku: „Šel bych s tím člověkem na pivo? Povídal bych si s ním nebo s ní uvolněně při procházce?“

A nejenže na to myslel, ale skutečně to i dělal. Jobs se scházel s kandidáty, aby se s nimi prošel a dal si s nimi pivo, upustil od formalit a povídal si s nimi bez nervozit.

iPhone
Zdroj: Daniela Araya / Unsplash

Pivní test

Technologický vizionář moc dobře věděl, že v takových chvílích se lidé více uvolní a mluví o sobě a svém životě co nejupřímněji. Po procházce jim zakladatel Applu kladl otázky typu: „Co jste dělal minulé léto?“ nebo „Kdy jste naposledy něco dokázal?“, aby kandidáty lépe poznal. Neexistovaly žádné správné nebo špatné odpovědi, ale právě od toho, co mu lidé řekli, se odvíjelo Jobsovo rozhodnutí, zda je zaměstná, nebo ne.

Cílem šéfa Applu nebylo nic jiného než najít ty nejlepší talenty, nejkvalifikovanější lidi, hráče z první ligy, jak je také nazýval.  „Zjistil jsem, že když dáte dohromady dostatečný počet hráčů z první ligy, když si dáte tu neuvěřitelnou práci s hledáním těchto talentů, tak opravdu rádi spolupracují, protože k tomu nikdy předtím neměli příležitost,“ vysvětlil Jobs v jednom z rozhovorů.

Zdroj náhledové fotografie: Midjourney / AI generováno, zdroj: AS

Total
0
Shares