Cruise

Stávka umělé inteligence: Robotická taxi Cruise bez řidiče zablokovala v USA dopravu

  • Robotická taxi Cruise zamrzla v ulicích San Francisca
  • Sjela se na křižovatku a zablokovala dopravu

Možná to nevíte, ale v ulicích San Francisca se už měsíc prohánějí vozidla taxislužby bez lidského řidiče, které řídí umělá inteligence. A jak se dalo čekat, první velký průšvih na sebe nenechal dlouho čekat.


Nepřehlédněte: Proruská hackerská skupina Killnet právem nahání strach. K útokům používá 4,5 milionu zotročených počítačů


Flotila taxíků Cruise řízených umělou inteligencí

Podle mnohých expertů patří budoucnost městské dopravy taxislužbám, které zákazníkům nabídnou odvoz v plně autonomních vozidlech. V americkém San Franciscu jsou v tomto trochu napřed. Po tamních ulicích již jezdí speciální auta Cruise robotaxis.

Výjimečná jsou v tom, že je ovládá umělá inteligence. Celý projekt je teprve v počátku, takže nepřekvapí, že automobily mají rychlostní omezení, klienty vozí jen za hezkého počasí a jezdí pouze po vybraných ulicích, aby se vyhnuly zácpám a eliminovalo se riziko srážek s chodci.

Před několika dny se však přihodilo něco zvláštního. Některá vozidla se sjela na jedno místo a začala blokovat dopravu. Skoro to vypadalo, jako kdyby se domluvila a na křižovatce Gough St. a Fulton St. zahájila stávku.

Chyba v softwaru, nebo stávka?

Je zatím záhadou, co přesně bylo důvodem incidentu autonomních taxíků společnosti Cruise v ulicích San Francisca. Na vině byla patrně chyba v softwaru. Protože vývojáři systém ladí za pochodu, dají se různé nedostatky očekávat. Asi ale nebudeme daleko od pravdy, když napíšeme, že podobné případy některé lidi od využívání autonomních taxi bezesporu odradí.

Mluvčí společnosti Cruise se za incident umluvil, už ale neuvedl, co konkrétního jej způsobilo. Taxislužba řízená umělou inteligencí je zatím ve fázi komerčního testování a jestli na trhu uspěje, zatím není jasné.

Zdroj náhledové fotografie: se svolením Cruise, zdroj: GizmoChina

Total
0
Shares