Elon Musk

Starlink v Česku: Musk není žádný troškař, ceny jsou vysoké

  • Starlink je vnímán jako internet budoucnosti
  • Otcem projektu je Elon Musk a společnost SpaceX
  • Na kolik vás služba vyjde v Česku?

Dítětem vizionáře Elona Muska a jeho aerokosmické společnosti SpaceX je megakonstelace Starlink. Ta je poskládaná z 12 tisíc družic, slibuje závratnou přenosovou rychlost, velmi nízkou latenci a připojení kdekoliv na světě, což ocení zvláště lidé, pro které je internet v některých lokalitách stále nedostupný.

Musk slibuje, že garantuje slušnou přenosovou rychlost (50 – 150 Mb/s při latenci 16 – 19 ms, v budoucnu dokonce až 10 Gb/s) a přístup prakticky odkudkoliv. A nově je služba míří i k nám. Český telekomunikační úřad dokonce obdržel oficiální ohlášení o jejím spuštění na území České republiky. Otázka číslo jedna: vyplatí se vůbec?

Starlink
Muskův internet budoucnosti | foto: Business Insider

Aktivace je poměrně drahá

A odpověď? Docela ne. Se zprovozněním internetu od Starlink souvisejí totiž vysoké pořizovací náklady. Zapomeňte na nějakou anténu se slevou nebo zdarma včetně routeru a připojení. U Muska potřebujete speciální parabolu + modem. Za tu si účtuje 12 999 Kč. Navíc musíte zaplatit dopravu a spolu s měsíční zálohou 2 579 korun jste první den po aktivaci o nějakých 16 tisíc lehčí.
Total
0
Shares