Starlink

Starlink padá Muskovi na hlavu. Musí odepsat 40 nových satelitů

  • Starlink je internet budoucnosti
  • Musk musí odepsat 40 satelitů
  • Na vině je geomagnetická bouře

Dítětem vizionáře Elona Muska a jeho aerokosmické společnosti SpaceX je megakonstelace Starlink. Ta má být poskládaná z celkem 12 tisíc družic, slibuje závratnou přenosovou rychlost, velmi nízkou latenci a připojení kdekoliv na světě, což ocení zvláště lidé, pro které je internet v některých lokalitách stále nedostupný.

Muskův internet

Musk slibuje, že garantuje přenos (50 – 150 Mb/s při latenci 16 – 19 ms, v budoucnu dokonce až 10 Gb/s) a přístup prakticky odkudkoliv. Otázka za milion: vyplatí se však vůbec?


Nepřehlédněte: Tesla má silného konkurenta. Ten do elektromobility napumpuje miliardy


Starlink
ilustrační (Zdroj: SpaceX, Unsplash)

Se zprovozněním internetu od Starlink totiž souvisejí relativně vysoké pořizovací náklady. Zapomeňte na nějakou anténu se slevou nebo zdarma včetně routeru a připojení. U Muska potřebujete speciální parabolu + modem. Za tu si účtuje 12 999 Kč. Navíc musíte zaplatit dopravu a spolu s měsíční zálohou 2 579 korun jste první den po aktivaci o nějakých 16 tisíc lehčí.

Starlink má problém

Každopádně, Musk teď řeší jiný problém. Vlivem Slunce došlo k nenadálé geomagnetické bouři, která díky zvýšenému odporu zapříčinila odchýlení 40 ze 49 nových družic z ideální oběžné dráhy, které SpaceX vynesl do versmíru 3. února.

The Verge informuje, že i přes veškerou snahu o návrat na původní orbit se nedaří dostat tyto družice pod kontrolu a s největší pravděpodobností shoří v atmosféře jako papír.

Zdroj náhledové fotografie: ilustrační, Alec Favale, Unsplash

Total
0
Shares