USA

Společně k lepším zítřkům? USA a Čína uzavřely velmi zásadní pakt

  • Spojené státy a Čína podepsaly nový veledůležitý pakt
  • Bude audit čínských technologických firem fungovat v praxi?

Spojené státy a Čína, to je dlouhodobě vztah, který by se dal definovat jako ustrnutí na bodu mrazu. I když spolu obě země čile obchodují, některé významné konflikty posledních let ukazují, že trhliny mezi oběma velmocemi jsou značné.

USA požadují transparentnost

Každopádně, velmi podstatný krok směrem kupředu představuje nově uzavřený pakt v souvislosti s dodržováním přísnějších lustračních pravidel ze strany čínských technologických společností působících v USA, tím spíš, pakliže obchodují na americké burze, informuje GadgetsNow.

Jestli jde o posun správným směrem, ukáže až praxe. V kostce to však znamená následující: dohoda představuje velkou úlevu pro stovky čínských podniků a firem.


Nepřehlédněte: Češi, pozor! Máme seznam telefonů Xiaomi, Redmi a POCO, které dostanou MIUI 14


čínský SMIC
Ilustrační / Zdroj: Alejandro Luengo / Unsplash

Čína překvapivě souhlasí

Byla to právě netransparentní politika hospodaření, jež Spojeným státům ležela roky v žaludku. Dlouhotrvající spor naplno vygradoval v roce 2020, kdy Bílý dům začal s poměrně nekompromisní rétorikou, jež by vyústila v nucený odchod čínských společností z americké burzy.

Díky paktu budou mít američtí auditoři plný přístup k čínským dokumentům a údajům o hospodaření, volnou ruku ve výběru auditovaných firem atd. USA však nastínily, že podpis prozatím nelze vnímat jako trvalý smír. V nejbližších měsících očekávají provést v Číně menší razii, který napoví, jak smysluplná tato dohoda vlastně je.

Zdroj náhledové fotografie: Raúl Nájera / Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Praxe rozhodne o správnosti a případných chybách domluvy.

Comments are closed.