hacker

Špionážní virus nepřestává strašit, cílí na hesla

  • Třetina útoků v lednu cílila na uživatelská hesla
  • Experti z ESET radí používat silná hesla a neukládat je v prohlížečích

Nejvážnějším rizikem v Česku byl i v lednu spyware, pomocí kterého útočníci usilují o krádež uživatelských přihlašovacích údajů k různým internetovým službám uložených v prohlížeči. Nejčastější zástupci tohoto malware operují podle stejného schématu. Tento druh malware se aktuálně nejvíce šíří infikovanými e-maily.

Spyware útočící na hesla je v Česku dlouhodobě nejvážnější hrozbou. Podle expertů z ESET tomu tak zůstane i v roce 2021. V lednu stál tento druh malware za třetinou útoků. Analytici zachytili dokonce kampaň malware Spy.Agent.AES cílenou na uživatele v České republice, která byla spuštěna 21. ledna. Jednalo se intenzivní jednodenní nárůst této hrozby.


Psali jsme: Sociální síť Clubhouse odesílá rozhovory do Číny


Nebezpečí se skrývá v e-mailu

Spyware se v Česku šíří prostřednictvím e-mailů. Uživatelé si škodlivý kód nevědomky sami stáhnou nebo spustí z infikované přílohy. Aby byly takto škodlivé zprávy věrohodné, vydávají je útočníci za faktury z obchodů, různá shrnutí objednávek nebo návrhy rozpočtů. Spy.Agent.AE se u nás šíří e-maily psanými v anglickém i českém jazyce.

Hesla jsou cenným zbožím

Nejvýraznější hrozbou v lednu byly trojské koně Spy.Agent.AES a Formbook, oba tyto malware se zaměřují na odcizení hesel, která si uživatel uložil do prohlížeče. V obou případech lze škodlivé kódy získat na darknetu jako tzv. „službu“. Mezi typický spyware detekovaný v Česku patří na třetím místě rovněž trojský kůň Fareit, který má stejný modus operandi jako předchozí vzorky malware. Jeho prostřednictvím se útočníci zaměřují na hesla uložená v prohlížecích, která jsou totiž často uložená v čitelné podobě bez jakéhokoliv šifrování nebo podobné ochrany.

Jakmile je malware aktivní, prohledá dostupné aplikace a v nich uložená hesla, která odesílá na vzdálený server útočníkům.

Jak správně pracovat s přístupovými údaji

Uživatelské hesla jsou základním prvkem, který chrání naše data. Proto experti doporučují se na jejich zabezpečení zaměřit.

„Silné heslo by mělo mít alespoň 12 znaků, přičemž doporučujme využívat malá i velká písmena, číslovky a speciální znaky. Výbornou pomůckou je také vytváření heslových frází, které si vytvoříte z několika slov. Fáze mohou tvořit nějaký stručný příběh, který se vám dobře pamatuje,“ radí ESET.

Odborníci nedoporučují ukládat si hesla v prohlížečích ani v souboru v počítači. Optimální variantou je hesla ukládat ve specializovaném programu, tzv. správci hesel, který bývá i součástí některých anti-malware programů.

Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay

Total
0
Shares