mobilní operátoři

Clubhouse potají odesílá rozhovory uživatelů do Číny

  • Nová sociální síť Clubhouse dobývá svět
  • Šíří ji technologické celebrity
  • Služba má ale zřejmě velké problémy s bezpečností

Milovníci sociálních sítí mají nový hit, a to Clubhouse, který funguje na principu živého podcastu. Přestože běží zatím jen na zařízeních od Applu a přístup do něj je omezený pozvánkami, stává se velmi populární. Velký podíl na tom má i to, že lidem v pandemii obyčejné tlachání začíná chybět.


Psali jsme: iPhone 12 je nejlepší mobil na světě, řekl šéf Huawei


Opravdu Clubhouse nic nearchivuje?

Sociální síť od samého začátku uvádí, že nic ze svého obsahu nearchivuje, co tedy jednou zazní, už si znovu neposlechnete. Jakmile se virtuální místnost, kde pokec probíhá, zavře, už nemáte jak se do ní vrátit a nic si nejde poslechnout zpětně.

Experti ze stanfordské internetové observatoře (SIO) ale nyní přicházejí se znepokojivým zjištěním a před používáním Clubhouse varují. Během zkoumání této sociální služby prý objevili několik bezpečnostních zranitelností. Jednou z nich je, že síť přes internet přenáší unikátní identifikátory uživatelů v takzvaném prostém textu (anglicky plain text), nejsou tedy nijak šifrovány ani jinak zabezpečeny.

Do Číny putují konverzace uživatelů

Kromě toho varují i před podezřelými pohyby dat k čínským firmám. Data proudí hlavně ke start-upu Agora, který Clubhouse zprostředkovává back-end a základní infrastrukturu. Součástí dat, které putují na servery, mají být i audio nahrávky z konverzací. Agora tak má podle všeho přístup k samotnému audiu z Clubhouse.

Připomeňme, že legislativa komunistické Číny každou tamní firmu zavazuje k tomu, aby v případě potřeby spolupracovala s režimem. Pokud tedy čínská vláda započne nějaké vyšetřování a požádá Agoru o zpřístupnění uživatelských dat, ta nemůže to odmítnout. Existuje tedy riziko, že by se rozhovory z exkluzivní „klubovny“ mohly dostat do nesprávných rukou.

Zdroj náhledové fotografie: Daria Nepriakhina / Unsplash

Total
0
Shares