- Chytrá televize jako špion, který o vás ví všechno.
- Každou sekundu pořizuje několik snímků a odesílá je výrobci.
- Věděli jste o tom?
Hodně se o tom hovořilo před lety, ale platí to částečně i dnes. Televizory jsou rok od roku chytřejší. S tím, jak roste nabídka jejich funkcí, se ale zároveň zvyšují také bezpečnostní rizika. Některé modely například mohou zaznamenávat, na co se divák dívá.
Nepřehlédněte: Také děláte tuhle chybu při nabíjení telefonu? Skryté tlačítko výrazně pomůže – víte o něm?
Chytrá televize vás sleduje
Jak píše server DailyMail, na pozoru by se měli mít zejména lidé, kteří vlastní televizory se zabudovanými webkamerami. Ostatně americká FBI již v minulosti vydala varování, že chytré televizory mohou být pro hackery nejen sledovacím zařízením v obývacím pokoji nebo v horším případě v ložnici, ale navíc mohou být vstupní branou pro nabourání se do domácí sítě, včetně počítačů, chytrých telefonů a v podstatě všeho, co je k ní připojeno.
Společnosti Samsung, LG a další v minulosti čelily nařčením, že špehovaly zákazníky prostřednictvím kamer nebo mikrofonů. Podle odborníků to dnes naštěstí tak už zcela neplatí – výjimku mohou představovat TV od čínských značek, jejichž firmware může být z výroby záměrně upraven.
Jak se tomu bránit?
Chytré televize od renomovaných výrobců však nadále shromažďují nezbytné osobní údaje kvůli vzdálené diagnostice, technické podpoře nebo marketingu. Obecně platí, hře velkými „průšviháři“ jsou firmy LG a Samsung.
Nedávný mezinárodní průzkum zjistil, že jejich televizory pořizují pravidelně snímky obrazovky. Tato zjištění z Velké Británie, Španělska a USA ukazují, že TV jsou aktivní i při používání externích zařízení, jako jsou herní konzole nebo notebooky, prostřednictvím připojení HDMI. Televizory Samsung pořizují snímek obrazovky každých 500 milisekund, zatímco televize LG každých deset milisekund. Tato data se pravidelně odesílají na servery výrobců.
Majitelé televizorů těchto značek mohou funkci známou jako automatické rozpoznávání obsahu (Automatic Content Recognition – ACR) naštěstí vypnout v nastavení, pokud o ní vědí. Jestliže máte Samsung, navštivte sekci „Support/Podpora“ => „Podmínky používání“ a vypněte položku „Viewing Information Services/Služby sledovacích informací“. V případě LG je třeba vypnout funkci „Live Plus“.
Zdroj náhledové fotografie: mohamed_hassa / Pixabay, zdroj: t3n.de
Jako vězně si někdo koupí tv s kamerou? K čemu jim nakecali, že to je? 😅
Samsung míval ovládání gesty, takže byla i kamera. Byla to docela prdel, člověk se protáhl a TV přepnula kanál 🤣
Jestli dobře počítám, tak 500ms je 0,5s. Což by bylo 1800 snímků za každou hodinu z jedné tv. To vše krát všechny prodané tv s kamerou na trhu. Netuším kolik jich může být, ale myslím si, že za hodinu by byly odeslány miliony snímků na servery. Nevím k čemu by to komu bylo a kdo by je hlavě kontroloval. Já bych to být nechtěl. Plus objem dat. Kvalita fotky minimálně 5MB a to je hodně slabé.
Já bych tomu článku nevěřil.
Stejně jako reklama na sociálních sítích nebo bot v chatu zákaznické poradny. Převážně řízeno umělou inteligencí (včetně formování cílené reklamy) a pokud je něco vyhodnoceno jako důležité jsou informace postoupeny živému operátorovi.
Schválně až budete v hospodě na soc. síti zkuste nechat telefon na stole a bavit se chvíli o něčem o čem byste se nikdy nebavili. Uvidíte co vám potom začne vyskakovat za reklamu.
Aha, jde o obrazovku… To asi důchodcům nevadí. Poirota zná každý Číňan
“Chytrou” TV si nekupuji. Ty dva roky drží a pak “najednou” se nějaká appka nedá aktualizovat, přestane to a tamhleto fungovat, TV je “stará”, je třeba koupit novou. Moje “hloupá” 3D TV s tímhle problém nemá a k internetu jí připojím přes chytrou krabičku, která se dá snadno nahradit.
Stačí mobily, nic nového, každý je pod dohledem.
A Orwell si myslel, že to přijde už v roce 1984 🙂
Zas tolik se Orwell nesekl, byl to jen hruby odhad..