Starlink Elona Muska? Zvážíme to, napsal bývalý ruský prezident

SpaceX Elona Muska vyslala na oběžnou dráhu další satelity Starlink. Internet funguje i na Ukrajině

  • Muskova firma vynesla na oběžnou dráhu další satelity
  • Vše šlo jako po másle, nosič v pořádku přistál na moři

Z floridského mysu Canaveral odletěly další dvě várky satelitů společnosti SpaceX pro budovanou síť Starlink, jež má umožnit lidem přístup k internetu odkudkoli na Zemi. Upozornil na to server TheTechOutlook.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop dostal vědce do kolen, nový snímek vesmíru je na hranici fyzikálních zákonů


SpaceX vypustila na orbitu další družice

Použitý první stupeň rakety Falcon 9 v obou případech opět bezchybně přistál, tentokrát v Atlantském oceánu na plující plošině společnosti SpaceX podnikatele a miliardáře Elona Muska jménem OCISLY, obklopené doprovodnými plavidly.

V prvním případě raketa na oběžnou dráhu vynesla 53 satelitů, ve druhém jich pak do okolí Země zamířilo 46. Každá družice Starlink druhé generace má hmotnost asi 300 kilogramů a obsahuje čtyři fázové antény, dvě parabolické antény a laserová pojítka pro vzájemnou komunikaci na orbitě.

O satelitním internetu Starlink se v posledních měsících hovoří hlavně v souvislosti s válkou na Ukrajině. Elon Musk ihned po invazi ruské armády věnoval napadené zemi zásilku terminálů. Ukrajina ve válce trpí výpadky internetu a satelitní spojení má pomoci institucím odříznutým od internetu.

Rychlý internet pro celý svět

Cílem ambiciózního Muskova projektu je pokrýt celý svět vysokorychlostním satelitním internetem. Americký miliardář chce postupně na oběžnou dráhu dopravit neuvěřitelných 42 tisíc družic. Počítá s tím, že v budoucnu by přes jeho síť mohlo „protékat“ až deset procent internetové komunikace.

K dnešnímu dni společnost SpaceX vypustila do vesmíru již více než 2 700 satelitů, přičemž zhruba 2 500 satelitů je v provozuschopném stavu. Internetové připojení Starlink je v současné době dostupné ve 32 zemích včetně USA, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, Brazílie, Chile a některých částech Evropy.

Zdroj náhledové fotografie: ANIRUDH / Unsplash, zdroj: TheTechOutlook

Total
0
Shares