Asteroid

Smetl by jedno velkoměsto: Kolem Země proletí asteroid velký jako mrakodrap, vědci ho objevili na poslední chvíli

  • K Zemi se blíží další kosmický balvan
  • Kolem modré planety proletí už za několik dní

Kdyby narazil do Země, nastala by katastrofa. Kolem naší planety v následujících dnech proletí obří asteroid. Vesmírné těleso je zajímavé tím, že je větší než mrakodrap. Lidé se ovšem při jeho průletu bát nemusí, vesmírný balvan, který NASA bedlivě sleduje, bude od Země v dostatečné vzdálenosti.


Nepřehlédněte: Elon Musk poprvé navštívil centrálu Twitteru. Přišel totálně vysmátý a s umyvadlem v podpaží


K Zemi se rychle přibližuje asteroid

Odborníci z Laboratoře tryskového pohonu NASA v kalifornské Pasadeně informují o dalším obrovském asteroidu. Balvan pojmenovaný 2022 RM4, mine naši planetu ve vzdálenosti 2,29 milionu kilometrů, neboli téměř v šestinásobku průměrné vzdálenosti, v jaké se od Země nachází Měsíc. Kolem modré planety proletí rychlostí 83 671 kilometrů za hodinu, informuje web Interesting Engineering.

Podle vědců má asteroid v průměru 740 metrů. Abychom toto číslo uvedli do perspektivy, nejvyšší budova světa, Burdž Chalífa v Dubaji, je vysoká 828 metrů a mrakodrap One World Trade Center měří 546 metrů.

Asteroid pozornosti vědců dlouho unikal, objevili ho teprve nedávno. 12. září letošního roku jej zaznamenal pozorovací systém Pan-STARRS. Tato zkratka znamená the Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System, čili česky něco jako Panoramatický přehlídkový teleskop a systém rychlé reakce.

Pokud by se tento kosmický balvan srazil se Zemí, škody by byly značné. „740metrový skalnatý asteroid, jako je tento, by způsobil explozi 30 000 megatun TNT, vytvořil by na Zemi 10kilometrový impaktní kráter (hluboký 600 metrů) a zemětřesení o síle 7,6 Richterovy škály,“ řekl Franck Marchis, astronom z Institutu SETI.

Asteroid
Zdroj: Asteroid / Pixabay

Trénink na Armagedon vyšel na jedničku

NASA sleduje tisíce asteroidů v blízkosti Země. I když se trajektorie kosmických těles nachází miliony kilometrů od naší planety, existuje extrémně malá šance, že by se dráha nějakého asteroidu mohla mírně změnit po interakci s gravitací většího objektu, jako je např. planeta; i takový nepatrný posun by mohl při budoucím průletu potenciálně asteroid dostat do kolizního kurzu se Zemí.

Americká vesmírná agentura proto už několik let pracuje na planetární obraně pro případ, že by se objevil balvan katastrofických rozměrů, který by byl na srážkovém kurzu se Zemí.

Prvním přímým cílem systému DART se nedávno planetka Dimorphos, do které narazila ve vysoké rychlosti speciální sonda. A vědci jásají, test byl úspěšný. Sonda asteroid Dimorphos skutečně vychýlila z kurzu a dobu jeho oběhu kolem planetky Didymos po nárazu zkrátila o 32 minut (psali jsme o tom zde).

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares