Asteroid

Smetl by jedno velkoměsto. K Zemi se vysokou rychlostí blíží velký asteroid, varuje NASA

  • K Zemi se blíží obrovskou rychlostí asteroid
  • Kolem modré planety proletí už zítra
  • Je větší než velryba

Kolem naší planety proletí během zítřejšího dne velký asteroid. Těleso v některých místech měří až 43 metrů, a přestože se svou velikostí nemůže rovnat vesmírnému balvanu, který zapříčinil vyhynutí prehistorických zvířat, napáchalo by při potencionálním dopadu na povrch Země nevyčíslitelné škody. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) nás naštěstí mine v bezpečné vzdálenosti, takže můžeme být v klidu.


Nepřehlédněte: Ženu podvedl falešný ruský kosmonaut. Tvrdil, že potřebuje peníze pro návrat na Zemi


Kolem Země proletí asteroid

K Zemi se již za několik hodin přiblíží další velký asteroid. Kolem modré planety proletí ve vzdálenosti 2 420 000 kilometrů, uvádí na své webové stránce kalifornská Laboratoř tryskového pohonu (JPL). Střet je ale zcela nepravděpodobný, uklidňují v popisu vědci.

Nejbližší vzdálenost, na kterou se asteroid pojmenovaný jako 2013 SL20 pravděpodobně přiblíží k Zemi, je více než šestkrát větší než vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. Nemusíme se tak obávat, že naše planeta přestane existovat.

Asteroid
Zdroj: Asteroid / Pixabay

Trénink na Armagedon vyšel na jedničku

NASA sleduje tisíce asteroidů v blízkosti Země. I když se trajektorie kosmických těles nachází miliony kilometrů od naší planety, existuje extrémně malá šance, že by se dráha nějakého asteroidu mohla mírně změnit po interakci s gravitací většího objektu, jako je např. planeta; i takový nepatrný posun by mohl při budoucím průletu potenciálně asteroid dostat do kolizního kurzu se Zemí.

Americká vesmírná agentura proto už několik let pracuje na planetární obraně pro případ, že by se objevil balvan katastrofických rozměrů, který by byl na srážkovém kurzu se Zemí.

Prvním přímým cílem systému DART se nedávno planetka Dimorphos, do které narazila ve vysoké rychlosti speciální sonda. A vědci jásají, test byl úspěšný. Sonda asteroid Dimorphos skutečně vychýlila z kurzu a dobu jeho oběhu kolem planetky Didymos po nárazu zkrátila o 32 minut (psali jsme o tom zde).

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: JPL

Total
0
Shares