NASA, kometa

Směrem k Zemi se řítí vesmírná Godzilla. Největší kometa, jakou kdy lidstvo objevilo, bere dech!

  • Sluneční soustavou letí megakometa
  • Vědci ji dlouho považovali za trpasličí planetu

Bernardinelli-Bernstein je největší kometa, jakou kdy lidstvo zažilo. Rychlostí přes 35 000 km/h se řítí vesmírem ze vzdáleného Oortova oblaku směrem do naší Sluneční soustavy. K Zemi bude nejblíže v lednu 2031.


Nepřehlédněte: WhatsApp dostane boží funkci, kterou by chtěl ve svém telefonu mít i James Bond


Vesmírný obr Bernardinelli-Bernstein

Astronomové s pomocí Hubbleova teleskopu objevili dosud největší známou kometu. Podle NASA jde o nefalšovaného obra mezi kometami s délkou až 150 kilometrů, uvádí server The Space. „Díky své neobvyklé velikosti a velmi zvláštní protáhlé eliptické dráze může odhalit mnoho užitečných informací o kometách obecně.“

Dosud největší kometou byla C/2002 VQ94, pozorovaná v roce 2002. Její průměr se odhaduje na zhruba 96 kilometrů – ve srovnání s C/2014 UN271 neboli Bernardinelli-Bernstein je to prcek.

Jak poznamenávají astronomové, kometa se vydala na dlouhou cestu do nitra naší Sluneční soustavy před více než milionem let, kdy její pouť začala někde v Oortově oblaku – rozsáhlém útvaru plném ledových hornin vzdáleném miliardy kilometrů od Země.

NASA uvádí, že vnitřní okraj tohoto souboru ledových objektů začíná ve vzdálenosti 2 000 až 5 000 AU od Slunce, zatímco vnější okraj může sahat až do vzdálenosti 10 000 AU nebo dokonce 100 000 AU od naší hvězdy. Jedna astronomická jednotka (AU) zhruba odpovídá průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem – tedy téměř 150 milionům kilometrů.

Tak velkou kometu svět ještě neviděl

V současné době se kometa Bernardinelli-Bernstein nachází ve vzdálenosti asi 3 miliard kilometrů od Slunce a již v této vzdálenosti začíná pociťovat tepelný vliv naší životadárné hvězdy. Oxid uhelnatý na jejím povrchu sublimuje, odděluje se od povrchu a vytváří oblak plynu obklopující jádro komety.

Až se kometa v roce 2031 maximálně přiblíží ke Slunci (podle předpovědí astronomů se dostane do vzdálenosti 1,6 miliardy kilometry od Země), vydá se na cestu zpět do Oortova oblaku, aby se za další tři miliony let opět vrátila do blízkosti plynných obrů (Jupiteru a Saturnu).

Za pouhých osm let budeme moci pozorovat úchvatné těleso, které při svém příštím vstupu Sluneční soustavy pravděpodobně již nalezne planetu, na které nebudou žít lidé druhu Homo sapiens, ale někdo úplně jiný.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space, spidersweb

Total
0
Shares