NASA, kometa

Směrem k Zemi se řítí největší kometa, jakou kdy lidstvo objevilo. Poodhalí nám více o vesmíru?

 • Sluneční soustavou se řítí megakometa
 • Vědci ji dlouho považovali za trpasličí planetu

Podle vědců se k vnitřní sluneční soustavě blíží obří kometa. Zřejmě největší, jaká kdy byla identifikována. Jde o nefalšovaného obra s průměrem až 137 kilometrů, uvádí NASA.


Nepřehlédněte: Vědci zachytili rádiový signál z galaxie vzdálené 9 miliard světelných let. Kdo ho poslal?


Po milionech let se k Zemi vrací obr

Kometa známá jako Bernardinelli-Bernstein (neboli C/2014 UN271) je asi tisíckrát hmotnější než typická kometa a má průměr nejméně sto kilometrů. Kvůli její pozoruhodné velikosti ji astronomové zpočátku mylně považovali za trpasličí planetu. Dosud největší kometou byla C/2002 VQ94, pozorovaná v roce 2002. Její průměr se odhaduje na zhruba 96 kilometrů – ve srovnání s C/2014 UN271 neboli Bernardinelli-Bernstein je to drobeček.

Bližší analýza objektu odhalila, že se gigantický objekt rychle pohybuje takzvaným Oortovým oblakem, rozsáhlým útvarem plným ledových hornin vzdáleným miliardy kilometrů od Země. NASA uvádí, že vnitřní okraj tohoto souboru ledových objektů začíná ve vzdálenosti 2 000 až 5 000 AU od Slunce, zatímco vnější okraj může sahat až do vzdálenosti 10 000 AU nebo dokonce 100 000 AU od naší hvězdy. Jedna astronomická jednotka (AU) zhruba odpovídá průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem – tedy téměř 150 milionům kilometrů. 

Vědci na základě pozorování Hubbleova teleskopu zjistili, že Bernardinelli-Bernstein míří směrem k nám a dokonce má za sebou zářící ohon neboli komu, což je jasná známka toho, že směřuje k relativně teplé vnitřní sluneční soustavě.

„Je to úžasný objekt, vzhledem k tomu, jak je aktivní, i když je stále tak daleko od Slunce. Odhadovali jsme, že by kometa mohla být docela velká, ale potřebovali jsme co nejlepší data, abychom to potvrdili,“ říká astrofyzik Man-To Hui z univerzity vědy a technologie v Taipa v Macau.

Kometa
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Kometa Bernardinelli-Bernstein

V současné době se Bernardinelli-Bernstein pohybuje vesmírem ve vzdálenosti 20 AU. K nejbližšímu přiblížení komety k naší planetě dojde někdy v roce 2031, kdy se podle předpovědí astronomů dostane do vzdálenosti 10,97 AU (astronomická jednotka délky přibližně rovnající se průměrné vzdálenosti Země od Slunce) od Slunce. Tím se ocitne těsně za oběžnou dráhou Saturnu. Poté se vydá na dlouhou cestu zpět do Oortova oblaku, aby se za další tři miliony let znovu vrátila do blízkosti plynných obrů (Jupiteru a Saturnu).

Kometa byla objevena díky projektu DES (Dark Energy Survey), který se v letech 2013 až 2019 věnoval výzkumu rozpínání vesmíru a díky němuž se podařilo prozkoumat miliony galaxií a objevit více než 800 dosud neznámých objektů obíhajících kolem Neptunu. Jedním z těchto objektů je právě megakometa Bernardinelli-Bernstein.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space, AZAnimals

Total
0
Shares
6 komentářů
 1. Směrem k Zemi se řítí…. ale u Saturnu se otočí a sbohem 😀

 2. A ty pocty AU taky nejak nesedej.
  Jak zvladne za 8 let vic jak 2000AU?
  citace:
  NASA uvádí, že vnitřní okraj tohoto souboru ledových objektů začíná ve vzdálenosti 2 000 až 5 000 AU od Slunce.
  V současné době se Bernardinelli-Bernstein pohybuje Oortovým oblakem ve vzdálenosti asi 3 miliard kilometrů od Slunce. K největšímu přiblížení komety k naší planetě dojde někdy v roce 2031, kdy se podle předpovědí astronomů dostane do vzdálenosti 10,97 AU
  Konec citatce

  jinak tedy pokud je v soucasne dobe stale jeste v Oortove mracnu, ktere zacina ve zvdalenosti 2000AU (coz je 300mld km) jak muze byt 3mld km daleko coz je jen 20AU?
  Asi chebna elektroonka E13.

 3. Nějak tomu nerozumím, je v Ortově oblaku asi 3 miliardy kilometrů daleko, už má ohon a bude tady v roce 2031?

  1. No protože to je bláznivá kometa a ty jak známo lítají jak šílené 🙂

 4. “Kometa Bernardinelli-Bernstein má průměr sto kilometrů. Dosud největší kometou byla C/2002 VQ94, její průměr se odhaduje na zhruba 96 kilometrů – ve srovnání s Bernardinelli-Bernstein je to drobeček.” O 4% menší a už je drobeček? Moje manželka je o 8% menší než já. To je pak trpaslík a měla by dostat povolení parkovat na invalidech.

Comments are closed.