AirCar, létající auto

Slovenské létající auto AirCar mění sny v realitu. Podívejte se, jak se vznáší v oblacích

  • Slovenské létající auto AirCar
  • Vymyká se všemu, co jsme dosud viděli
  • Dopravní zácpy už nebudou problém

Létající auta, která jsme zatím mohli vidět jenom ve filmech, se pomalu stávají skutečností. Vize futuristicky vypadajících dopravních prostředků lákají čím dál více firem, nejen těch ze západní Evropy a USA. Dokládá to zpráva, že výrobu vznášejícího se taxi chystá i slovenská společnost Klein Vision.


Nepřehlédněte: Nové Xiaomi 14 má brutální foťák Leica. Tady ho seženete až o 4 tisíce levněji i s hromadou dárků


Slovenské létající auto

Zácpy, uzavírky, objížďky, křižovatky. A zrovna se to všechno děje ve chvíli, kdy potřebujete být někde na čas. Nebylo by lepší se nad to všechno povznést? Právě to slibují létající taxi.

V poslední době všude čteme o létajících autech a média zmiňují pouze zahraniční projekty. Na východ od nás jsou přitom dál, než některé jiné západní startupy. Slovenské létající auto AirCar už totiž získalo povolení o letové způsobilosti a jeho sériové výrobě tedy formálně nic nestojí v cestě.

AirCar se od ostatních létajících aut odlišuje svou důmyslnou konstrukcí. Kdybyste ho viděli stát u krajnice, napadlo by vás, že jde o obyčejné sportovní vozidlo. Díky sofistikovanému mechanismu se však za dvě minuty a patnáct sekund dokáže proměnit ve skutečné letadlo. Křídlo se při transformaci sklápí do trupu a není ho vidět, takže když přistanete, velmi rychle se z letadla znovu stane sportovní automobil, který nemá problém s parkováním.

„Na rozdíl od prototypů dronů-taxíků nemůže vzlétnout a přistát vertikálně, ale potřebuje přistávací dráhu. AirCar na vzlet potřebuje ranvej dlouhou 300 metrů, jeho vzletová rychlost je 120 km/h a letová rychlost 170 km/h,“ uvádí Klein Vision.

AirCar prodlouží dolet na tisíc kilometrů

Létající auto, jehož vývoj trval přibližně dva roky a investice do něj činily méně než 2 miliony eur (tedy si 50 milionů korun) je výtvorem konstruktéra a zkušebního pilota Štefana Kleina a jeho společnosti Klein Vision. Podle šéfa slovenské firmy může taxík přepravovat dvě osoby, přičemž kombinovaná hmotnost je omezena na 200 kilogramů.

„AirCar má motor BMW o výkonu 160 koní s pevnou vrtulí a vystřelovací padák. Pod dohledem Úřadu pro civilní letectví Slovenské republiky již absolvoval více než 40 hodin zkušebních letů, včetně ostrých zatáček, 45stupňových náklonů, testů stability a ovladatelnosti. Prototyp létal ve výšce 2 500 metrů a dosahoval maximální cestovní rychlosti 190 km/h,“ stojí na webových stránkách tvůrců.

V hlavách slovenských konstruktérů už se nicméně rodí nápad na stavbu výkonnější verze, která nabídne odhadovanou cestovní rychlost 300 km/h a dolet až 1 000 kilometrů. Výhodou druhé generace létajícího AirCar bude i možnost přepravovat až čtyři osoby, tedy pilota a tři pasažéry, kam jen budou chtít.

Zdroj náhledové fotografie: se svolením Klein Vision, zdroj: Daily MailBBC

Total
0
Shares
2 komentářů

Comments are closed.