Mars

Skrýš pro mimozemský život i kosmonauty? Jámy na Marsu vzbuzují naději

  • NASA objevila na Marsu „záhadné“ jámy
  • Poslouží astronautům jako útočiště?

Otázka, zda na Marsu skutečně existuje život, trápí vědce po staletí. Experti však nyní naznačují, že odpověď se může skrývat v jámách. Ty byly objeveny v oblasti Tharsis, kde se nacházejí jedny z největších sopek ve sluneční soustavě.


Nepřehlédněte: Čeká nás magická podívaná: Noční obloha nad Českem po 80 letech zazáří, ale ne díky Měsíci


Záhadné jámy na Marsu

„Odborníci se domnívají, že tato kdysi monstrózní ohniska jsou nyní neaktivní, ale hluboko pod zemí mohou stále existovat zbytky lávových tunelů,“ uvádí server Business Insider.

Oblast Tharsis je sopečná planina, která se rozkládá na ploše tisíců kilometrů. Ve srovnání se zbytkem Marsu je vyvýšená – nachází se asi deset kilometrů nad střední nadmořskou výškou planety.

Brandon Johnson, geofyzik z Purdue University, říká, že nově objevené jámy mohou s lávovými tunely přímo souviset. Podle něj se pravděpodobně jedná o „světlíky“ neboli místa, kde se zemina nad tunely propadla a zanechala na povrchu otvory, které vyfotila kamera HiRISE (High-Resolution Imaging Science Experiment) umístěná na sondě Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

Vědci věří, že marsovské jámy mohou plnit funkci ochranného deštníku před kosmickým zářením, slunečními bouřemi a mikrometeority. A nejen to. Už dříve bylo zjištěno, že v lávových tunelech na Měsíci teploty dosahují příjemných 17 stupňů Celsia.

Problém však představuje, že NASA prozatím netuší, jaké podmínky panují v jámách na Marsu. V současné době o nich mají jen omezené informace.

Mars, NASA, HiRISE
Zdroj: NASA

Mohou hostit život?

Planetární vědec z Institutu SETI Ross Beyer vysvětluje, že nejlepším způsobem, jak jámy prozkoumat, je vyslat do nich robota, který odebere vzorky, změří teplotu a zjistí, jak hluboké jsou a kam vlastně vedou. Výzkumníci předem nevylučují, že v podobných komplexech může existovat i život, byť ne v takové podobě, jako na Zemi.

„Na naší planetě mohou být tyto trubice dostatečně velké na to, aby se v nich dalo chodit, ale také mohou být velmi malé a jejich dutiny mohou být nespojité,“ míní Beyer. „Jámy, o kterých na Marsu víme, mohou být také ústími do větších komplexů nebo mohou být izolované. Dokud je blíže neprozkoumáme, nemůžeme vědět, co se v nich nachází.“

Zdroj náhledové fotografie: AlanFrijns / Pixabay, zdroj: Science AlertBussines Insider

Total
0
Shares