Konec světa

Skončí svět v roce 2040? Počítačový model lidstvu žádnou naději nedává. Už jsme překročili bod, odkud není návratu

 • Konec světa prý nastane již v roce 2040
 • Zkázu lidstva předpověděl program

Počítačový model World One z roku 1973 naprogramovaný týmem výzkumníků z Massachutského vědeckého institutu (MIT) nevěstí lidstvu vůbec nic dobrého. Konec civilizovaného života, jak ho známe, skončí možná dřív než mnozí tuší – do roku 2040. Naplní se temná predikce počítačového věštce?


Nepřehlédněte: Zničí roboti lidstvo? Vývojáři umělé inteligence si myslí, že hrozí vzpoura strojů, jako v Terminátorovi


Nastane konec civilizace?

Program nazvaný World One, který si u výzkumníků objednal Římský klub, celosvětový think tank sdružující známé a respektované osobnosti z různých oborů, jehož váženým členem je i programátor MIT Jay Forrester, modeloval, jak si svět může udržet svou růstovou trajektorii.

Zpráva, kterou odvysílala australská televizní stanice ABC, lidstvu mnoho šancí nedává. Počítačový software předpověděl, že do roku 2040 dojde k totálnímu globálnímu kolapsu, pokud se bude populace dále rozpínat a průmysl růst. Program analyzoval množství údajů o míře znečištění, porodnosti a zásobách přírodních zdrojů, aby vědcům poskytl ucelený náhled, co v budoucnu lidstvo čeká.

Místo optimistické vyhlídky World One přišel s děsivou prognózou, podle níž naše společnost do roku 2040 zanikne. Zlomový bod má nastat už o dvacet let dřív, tedy v roce 2020. Při pohledu na kalendář je zřejmé, že se právě nacházíme v roce 2022 a jsme za pomyslným bodem návratu. Je proto v našem nejlepší zájmu, abychom si dřívější předpověď znovu připomněli.

Lidstvo žádné světlé zítřky nečekají

Program před 49 lety predikoval, že kvalita života se po roce 2020 dramaticky sníží. „Kolem roku 2020 se stav planety stane velmi kritickým. Pokud s tím nic neuděláme, kvalita života klesne na nulu,“ uvedli vědci. „Znečištění bude tak závažné, že lidé začnou umírat, což povede k dramatickému úbytku obyvatel. Populace na Zemi bude nakonec nižší než v roce 1900. V období kolem roku 2040 až 2050 přestane existovat civilizovaný život, jak ho na této planetě známe,“ zaznělo v australské televizi.

Co myslíte, naplní se proroctví slavného počítačového programu World One nebo jde jen o další falešný poplach a lidstvo může být v naprostém klidu?

Zdroj náhledové fotografie: Mysticsartdesign / Pixabay, zdroj: The Sun, Express

Total
0
Shares
28 komentářů
 1. Já osobně si myslím, že už by bylo na čase přestat lidi stále dokola strašit, už jsou min.za ty poslední dva roky vystrašení dost.Navíc si nemyslím, že by tahle civilizace měla skončit, nějaká změna určitě přijde,ale jinak jsme stále na začátku a na konec je ještě času dost a úkolů a práce před náma spousta… můj názor 🙂

  1. Změnu klimatu, která právě probíhá a je vyvolána lidmi, už nic nezastaví a lidstvo to v dnešní podobě nepřežije.

 2. Pane Zdeňku, mluvíte mi z duše. Tolik strachu, co jsme si zažily vtěch málo posledních letech, to už tu dlouho nebylo. Už teď člověk sleduje, co se najednou objevuje vražd, sebevražd a psychicky labilnějších lidí, kteří nedokážou unést některé dost silné situace. Objevuje se více agrese, mládež hledá ukliňování v prostředcích, které jim spíš škodí. Situace, která není nakloněná k tomu, že můžeme žít klidně a ještě začnou strašit svět. Kde má te tu jistotu, že to takhle bude. Naprogramovat si můžete, že za pět let poteče Vltava opačným směrem. Snažme se žít trochu klidněji a vytvářejme spíš optimistické prostředí a zkusme se dívat kolem sebe na to, co nám přináší radost a klid.

 3. Dobrý den.
  Je mi to opravdu líto a netvrdím, že je tato predikce přesná. Musím se ale přiznat, že pokud člověk sleduje krizové zátěžové okolnosti způsobené člověkem, pak musí dojít k závěru, že je to neudržitelné. Utěšovat se tím, že to dopadne na naše děti (nebo vnoučata) mi přijde sobecké ve stylu ” Já si užiju a po mě potopa”.
  Lidstvo je mistr vesmíru v bagatelizaci rizik do poslední chvíle a v divení se “Jak je tohle možný?” Moc rád bych se mýlil, protože já si už něco prožil, ale učím na ZŠ a bylo by mi smutno z toho, kdyby ty děti, které tu znám měly řešit dopady pohodlnosti svých předchůdců. Věta vysokoškolsky vzdělaného člověka: “Moře je dost velký, vono to snese” (myšlena jakákoli míra znečištění, mne upřímně řečeno děsí.
  Hezký den.

 4. Příroda udělala velikou chybu, když stvořila člověka s jeho odpornými vlastnostmi. Je to její největší zmetek, jakého se mohla dopustit. Proto bude nutno totálně tohoto neužitečného živočicha vyhubit a zplodit něco nového a užitečného, po vzoru mravenců a včelstev. Bez náboženství a bohů, bez politiků, komunismu, kapitalismu i demokracie. Pro jistotu bude třeba začít hodně z minulosti, třeba od trilobitů. Začalo to v okamžiku, kdy se amerika stala policajtem světa.

  1. Tady,zněla otázka jinak,dear Franta.To nebylo o tom že si nějaký Franta z Dlouhé Lhoty musí rýpnout do USA.Kdyby nebylo USA,tak by se tu roztahovali fašisti,potažmo komančové.A to by byl konec civilizace!

   1. Dobrý den pane Václav,píšete že kdyby nebylo USA tak by se tu roztahovali fašisti,potažmo komančové.Amerika kdysi patřila těm komančům kteří byli vyvražděni a pokud se týká těch fašistů tak jich do USA uteklo tolik že si to neumíte ani představit.Amerika je největší hrozba pro celý svět.Každá válka byla podněcovaná Americkou vládou i ta na Ukrajině.A souhlasím s tím že nevětší hrozba pro přírodu je člověk,jeho nenasitnost.

    1. Bohužel je teď lidstvo na křižovatce a bude to tezsi. Zároveň je lepší o realnych problémech vědět a mít šanci se k tomu postavit než před tim radši zavřít oči a špatně skoncit. Zrovna dnes proběhlo v rámci projektu Creative Society obrovské mezinárodní fórum “Globální krize. Naše záchrana je ve sjednocení” kde velmi detailně prezentovali výsledky sjednoceného úsilí mnoha vědců a dobrovolníků. V podstatě dle matematického modelu planeta zahyne v roce 2036, pokud vše bude tak, jako doposud, lidstvo ale může skončit dříve. Příčinou jsou děje v zemskem jadre. Máme teď asi tak 6 let jakžtakž klidného období, během kterého můžeme (musíme) změnit naši společnost tak, aby se mohl sjednotit nás lidský a vědecký potenciál a dokázali tomu čelit. Byla to opravdu důkladně udělaná událost s unikátními informacemi, doporučuji se podívat. https://creativesociety.com/cs/global-crisis-our-survival-is-in-unity

 5. Jedina jistota je ta ze urcite v te dobe nebude fonetech ale lide stale budou takovych blbosti jsem uz cetl pred 2000 jak bude konec sveta atd. 😀

 6. Dobrý den přátelé, víte, jak si čtu vaše komentáře uvědomuji si, že má každý částečně pravdu. Strašení bylo už dost…s tím souhlasím. A my jsme za to zodpovědní , že jsme si dovolili nechat se vystrašit něčím co z globálního hlediska byla jen fraška. Jak je to možné? Všichni na tom máme svůj díl viny už jen tím,že jsme to dovolili. Naprostou souhlasím si panem Pavlem Mimrou. Starat se
  Necháváme zodpovědnost těm u moci a myslíme si, že nás se to netýká. Nehledě na to kolik lží akceptujeme abychom to nemuseli řešit. Přehlížení a zavírání očí před problémy umíme skvěle. Pak je otázkou zda soud, který tu napsal pan Franta je zasloužený. Každý má však na výběr, kterého vlka v sobě krmí….. Myslíte, že je to strašení světa? Nebo konečně někdo poukázal na realitu, abychom se mohli probudit k zodpovědnosti? Podobné prognózy se linou že všech stran …. Budeme to považovat zase za lži nebo budeme ochotni pozvednout pokličku o něco víš a kouknout do hrnce? Klimatické změny jsou po celé planetě ….. Podívejte se 12listopadu na konferenci – GLOBÁLNÍ KRIZE. NAŠE ZÁCHRANA JE VE SJEDNOCENÍ (pořádáno tvořivou společnosti) od 16hodin a posuďte sami co se dá, nedá dělat a co pokládat za pravdu či hoax….. Krásný den všem

 7. Ano, konec civilizace je nevyhnutelný, ale ne snad úplný. Historie se opakuje, to je jisté. Lidstvo samo dojede na svoji přebujelou administrativu, rozežranost a ničení přírody. Tento názor zastává i pan Bárta, významný to egyptolog a já s ním plně souhlasím. Kdo nevěří, ať si prostuduje články o vyspělých civilizací v dávných letech, Peru, Egypt a dá mi za pravdu. Pěkný den.

 8. Ále, to jsou zase pohádky. O zániku se mluví odjakživa. Vše se prostě vyvíjí. Jakým směrem je otázka. Držet se své vlastní dobré cesty a ono se ukáže. Mějte krásné a pohodové dny , pa 🙂

  1. Na co bylo pozdě? :))) na konec světa? :)))
   Ale jděte, chce to trochu pozitivity :))
   Přečtěte si vtipy a podívejte se na filmy o přírodě a komedie a hlavně se nedívejte na nesmysly v TV a netu.
   pa 🙂

 9. Vidíme, že je planeta už nyní přelidněná. V první řadě je potřeba omezit porodnost na dvě děti pro rodinu. Po druhém porodu nutná sterilizace, zvláště u lidí, kteří rodí jen pro přídavky. Dále je potřeba přestat vyrábět blbosti, které nikdo nepotřebuje a většinou ani nekupuje. Začít rozumně hospodařit s půdou atd…

  1. Doporučuji zakoupit letenky do Číny, KLDR nebo Ruska. Minimálně Vám tam vymyjí mozek dokonaleji než podomácku s pomocí TV a netu.

  2. Problémem našeho vyspělého světa je mimo jiné nízká porodnost, rodina původních obyvatel, pokud má děti, pak jedno, nejvýš dvě. To, že ve vyspělém světě neubývá občanů je zachraňováno imigrací. Dnes bohužel státy africké mají strašně vysokou porodnost, ještě stále nepřišli v Africe mnohde na to, že není třeba už mít 8 dětí.

 10. Na každém “šprochu” pravdy trochu – doufejme jen, že pořekadlo se mýlí….

 11. Jednou Mayové, podruhé nějaká bábrle z Rumunska, pak Nostradamus a teď zas počítačový model. To fakt ještě existují pitomci, kteří tyhle kydy berou vážně?

 12. Myslím,že je to dosti přesné vypočítáno.Světová populace roste závratným tempem,které je známo a od toho se odvíjí všechno ostatní.Počítač zpracoval zadaná vstupní data a vyšlo mu toto.Myslím,že na tom nemůžeme nic změnit.Tento trend je nezvratný.Není to strašení,je to fakt.

 13. V roce 2040 svět ještě neskončí.Jen při úplném konci bude to právě Air A Cappella Multitrack jo Tohle budou slyšel z polubního počítače při pohledu na vdalujíci se Zemi od vesmírné lodi z názvem Noemova Archa v ní jen posledních několik lidí

 14. Všechno má na této planetě začátek a také konec. Bohužel lidé ten konec ještě značně a někdy zbytečně urychlují. Jsme rakovinou této planety.

 15. Vážení přátelé,ano. Vy všichni máte kus pravdy. Tedy aspoň Ti, kteří se nad tím vážně zamýšlí.
  Příroda stvořila největšího predátora, který je ochoten zničit sám sebe, a vše kolem sebe, a je na to ještě pyšný se slovy : “Přece se nevzdám svého standadtu.” Je ochoten poměřovat své ego velkými zbytečnými SUV, honosnými domy a tučnými konty, nejlépe na Kajmanských ostrovech.
  Není pyšný na to, jak pomáhá druhým, jak jim naslouchá, radí, rozdává radost a naději tam kde je potřeba. Nechlubí se, že jezdí na kole do oráce, nebo MHD, nebo nedej bože pěšky. Vždyť by byl zařazen mezi póvl, zpodinu, nebo dělnickou třídu,za kterou je třeba stydět. Ale proč ? 🙂 je to horší nebo závrženíhodný člověk oproti Vám ? Nic takového!!
  Prostě je to obyčejný, bídný, prachsprostý konzum, není ani z USA, Číny nebo Ruska. Byl nastolen kapitalismem, abychom se měli lépe, mohli chtít co budem chtít, mohli cestovat a měli svůj standard. Tak tohle vše máme. Je jen na nás, jak s tím naložíme. Jestli budeme nanasytný a budeme chtít stále víc a víc. Samozřejme na úkor ohleduplnost. tolerance, pochopení a skromnosti. Prostě toho všeho, co nás dělá člověkem, nikoliv predátorem.
  Na závěr: já osobně jsem optimistický realista, který doufá, ne věří, že snad lidstvo se samo zničí, protože je nepoučitelné a je za tou křižovatkou. Pak se Zemi odlehčí, vesmír a galaxie nebudou v ohrožení a vše začne od prvopočátku, kterého jsme se dobrovolně vzdali ve prospěch svého standartu a blahobytu. Bude to trvat miliony a miliardy let, ale snad budoucí lidstvo se od nás poučí a přehodnotí hodnoty. My to nedokázali ! Tak snad ?!

 16. Mám stejný názor. Ale je to marnost nad marnost. Dokonce my v komentářích všechny tvrdí že VŠECHNY SE CHCOU BAVIT. Těžko se na to hledají argumenty.

 17. Omezení porodnosti – 2 děti a dost! Po druhém porodu hysterektomie. Jinak to nejde, jsme přelidnění.

Comments are closed.