Škodí Wi-Fi signál lidskému zdraví?

Škodí Wi-Fi signál lidskému zdraví? Alobalové čepice můžete bez obav sundat

  • Kladete si otázku, zda Wi-Fi ovlivňuje zdraví člověka?
  • Vědci si dali tu práci a zjistili, že tak silně, že to nejde ani změřit

Wi-Fi sítě jsou dnes všude kolem nás a všudypřítomný signál se stal naší životní součástí. To u mnoha lidí vytváří značné obavy, jestli není pro naše zdraví škodlivý.


Nepřehlédněte: Češi pozor! WhatsApp je terčem hackerů, za vteřinu vám vyluxují účet


Připojení k internetu pomocí Wi-Fi představuje nenahraditelného pomocníka. Díky němu můžeme být v kontaktu s okolním světem, i když zrovna nejsme připojení přímo k ethernetovému kabelu. Někteří lidé tvrdí, že jsou velmi náchylní na přítomnost bezdrátového Wi-Fi signálu a cítí díky němu lehkou až silnou nevolnost, trpí na bolesti hlavy a migrénou.

Mnozí z těchto jedinců proto z obav před Wi-Fi prchají do lesů a routerů, kteří signál šíří, se bojí natolik, že se k nim raději ani nepřibližují. Jejich protipólem pak jsou lidé, kteří tvrdí, že internetový signál je pro člověka zcela neškodný a na jejich zdraví nemá pražádný vliv. Jak to tedy je? Jaká je pravda?

Ovlivňuje zdraví člověka?

Před několika lety Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny rozhodla o zařazení Wi-Fi sítě do rizikové třídy 2B. Zní to tak trochu hrůzostrašně, ale co to ve skutečnosti znamená? Jednoduše řečeno, co se týče rizika vzniku karcinogenních onemocnění, působení Wi-Fi je zhruba stejně nebezpečné, jako účinky plastových obalů pro naše potraviny, konzumace nakládané zeleniny, nebo pití kávy. Pro představu: intenzita Wi-Fi signálu je až 100 000násobně nižší, než intenzita běžné mikrovlnné trouby.

Škodí Wi-Fi signál lidskému zdraví?
Zdroj: Compare Fibre / Unsplash

Wi-Fi na nás nemá sebemenší vliv

Důkazů o nebezpečnosti Wi-Fi je pramálo a vědci jakýkoli negativní vliv vylučují. Zákonné limity zaručují (jsou-li dodržovány), že pole nemůže mít žádný záporný efekt, škodlivé zdravotní účinky. Takže se nemusíte se bát, Wi-Fi nic nedělá, člověku neškodí. Ostatně i světová zdravotnická organizace dospěla k závěru, že pokud vás pobolívá hlava, je problém třeba hledat jinde, než ve Wi-Fi signálu.

Za posledních 30 let bylo vydáno přes 25 000 článků na téma škodlivosti neionizujících záření. Dosud ovšem nikdo nepřišel s neprůstřelným zjištěním, které by podezření skeptiků potvrzovalo. Takže to chce zachovat klid a nepanikařit, žádná alergie na bezdrátovou síť neexistuje. Alobal nechte v kuchyni, na hlavu nepatří.

Zdroj náhledové fotografie: Franck / Unsplash

Total
0
Shares