Malware na Androidu

Šíří se další zavirované aplikace pro Android. Připraví vás o peníze. Nestáhli jste si je?

  • Malware Joker opět terorizuje telefony s operačním systémem Android
  • Analýza společnosti Kaspersky jej odhalila v trojici aplikací
  • Pokud jednu z nich máte v telefonu, neprodleně ji smažte!

Všude se pořád píše, jak je důležité stahovat aplikace z oficiálních a ověřených zdrojů. Jenže pokud máte telefon s Androidem, ani to vždy není zárukou stoprocentní bezpečnosti. Dokazuje to čerstvý případ zákeřného viru Joker, který uživatele okrádá o peníze.


Nepřehlédněte: Podvodníci opět útočí na české mobily! Stačí jeden telefonát a máte po úsporách. Jak šmejdům nenaletět?


Operační systém Android je jasně nejrozšířenější mobilní platformou, ovšem zároveň také nejméně bezpečnou. Do oficiálního obchodu Play totiž poměrně často proniknou škodlivé aplikace, přestože Google v průběhu let přijal mnoho opatření, aby se tak nedělo. V minulých dnech se podařilo počítačovým pirátům propašovat do obchodu s aplikacemi Google Play nebezpečného Jokera.

Aplikace s virem si bohužel stáhly už tisíce lidí. Poté, co vše vyšlo najevo, Google „appky“ sice smazal, spousta lidí je ale stále má ve svých telefonech. Joker byl nalezen ve třech aplikacích: Style Message, Blood Pressure App a Camera PDF Scanner. Pokud některou máte ve svém telefonu, okamžitě ji odinstalujte.

Joker je pěkný dareba. Předplácí totiž prémiové služby bez vědomí majitele. Uživatele tak tento záškodník snadno připraví o peníze. A patrně není potřeba dodávat, že v krátké době dokáže konto oběti zcela vyluxovat. Na majitele telefonů s Androidem ale souběžně cílí i další nebezpečný virus. Jmenuje se Vesub a napodobuje populární hry jako Minecraft nebo GTA5.

Používejte hlavu, ať nenaletíte

Experti na kybernetickou bezpečnost neustále varují lidi před stahováním aplikací z neoficiálních zdrojů, ale zároveň je upozorňují, že by měli být ve střehu i při instalaci aplikací z Google Play.

Obecně platí, že nejlepší obranou proti podvodníkům je používání vlastní hlavy. Před stažením aplikace si pozorně přečtete hodnocení uživatelů a aplikace raději stahujte jen od prověřených a známých vývojářů.

Zdroj náhledové fotografie: geralt  / Pixabay

Total
0
Shares