Elektromobil

Silnice, která nabije elektroauto. V USA ji konečně otestují v ostrém provozu

  • Vědci z Purdueovy univerzity zkoumají možnost nabíjecích silnic
  • Ty budou elektromobily nabíjet mezitím, co po nich pojedou

Infrastruktura pro nabíjení elektrických vozů je naprosto zásadním prvkem pro přechod masivní části populace na tento alternativní pohon. V tuto chvíli je jedinou možností rozsáhlá síť nabíjecích stanic na všech vytížených koridorech silnic, dálnic a městské zástavby. V USA však mají nápad, jak nabíjení aut tak nějak „zautomatizovat“.


Nepřehlédněte: Němci vyrobili nejrychlejší „elektrokolo“ na světě. Šlapáním zrychlíte až na 100 km/h


Nabíjecí silnice pro elektromobily

Purdueova univerzita ve státě Indiana ve spolupráci s tamním ministerstvem dopravy plánuje spustit testovací provoz speciálních úseků dálnice, které budou při jízdě elektrická auta rovnou nabíjet. Výstavba prvního testovacího úseku má začít ještě během letošního dubna.

Podle zprávy sdílené na webových stránkách univerzity bude zkušební dálnice postavena na silnici U.S. Highway 231 a U.S. Highway 52 ve městě West Lafayette, kde sídlí i samotná škola. Tým odborníků bude testovat, jak dobře dokáže patentovaný systém zajistit napájení těžkých elektrických nákladních vozidel jedoucích dálniční rychlostí.

Ano, v první fázi půjde spíše o nákladní vozy než běžná osobní elektroauta. Je to logické – kamiony vypouští největší penzum emisí, nový typ nabíjecí infrastruktury zabudovaný přímo v silnici by tak ulevil především naší planetě, protože by se po dálnicích mohlo prohánět více „náklaďáků“ na alternativní pohon. Ty aktuálně sice existují, ale zastávky na nabíjení jsou pro ně kvůli dodávkám zboží nepřijatelné.

Electreon, elektromobil
Zdroj: se souhlasem Electreon

Zatím pouze v USA

Cílem celého projektu je dle týmu expertů umožnit dobíjení elektromobilů různých velikostí od Tesly až po plnohodnotné návěsy, čímž by se snížila potřeba dobíjecích zastávek a obavy z nedostatku infrastruktury pro elektromobily v celých USA. O uvedení podobného projektu v Česku, či alespoň v Evropě, zatím nemáme žádné informace.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Purdueova univerzita

Total
0
Shares