Had, experiment

Šílený vynálezce sestrojil bizarního čtyřnohého robota, který umožňuje hadům chodit

  • Vsadíme se, že tohle jste ještě nikdy neviděli
  • Bláznivý experiment postavil hada znovu na nohy

Allen Pan, hračička, vynálezce a YouTuber z Los Angeles, vytvořil zařízení z dlouhé trubky a čtyř nohou připojených k řídicí desce. Na videu, které se okamžitě stalo hitem internetu, je vidět, jak had zvědavě vystrkuje hlavu z konce robota, zatímco se klidně prochází po místnosti.


Nepřehlédněte: Opravdu zapeklitá věc: dokážete na této fotografii najít kosmonauta? 99 % lidí ho nenajde


Největší milovník hadů na světě

Přibližně před 150 miliony lety měli hadi viditelné nohy, ale postupně se vyvinuli tak, že je ztratili, což bylo pravděpodobně způsobeno evolucí vývojových mechanizmů, mutací v homeotických genech. Dokonce i dnes mají některé krajty v těle drobné kosti, ačkoli jsou příliš malé a jsou „zbytkové“ – jde o pozůstatek něčeho, co bylo kdysi užitečné.

„Vlastně je mi z hadů špatně. Přišli o nohy a nikdo se to nesnaží zvrátit, nikdo kromě mě. Když má jakékoli jiné zvíře zdeformované nohy, lidstvo se spojí, aby plivlo bohu do tváře, a tak jsme tomuto hadovi postavili úžasné nové nohy kyborga,“ řekl Pan ve videu.

Vynálezce vytvořil systém skládající se ze čtyř robotických nohou, z nichž každá je vybavena servomotory připojenými k řídicí desce, podobně jako soupravy modelové železnice, které automaticky objíždějí trať. Centrální tělo robota pak bylo zhotoveno z dlouhé plastové trubky s otvory na obou koncích, aby do ní mohl had vklouznout.

Robot funguje

V rámci přípravy Pan navštěvoval jeden tamní obchod se zvířaty a sledoval, jak se hadi plazí, aby mohl robota naprogramovat a on mohl chodit podobným způsobem. „S těmito vizuálními daty jsem byl schopen rekonstruovat, jak by asi mohl had chodit, kdyby měl někdy nohy,“ řekl.

Když bylo vše připraveno, navštívil jednoho chovatele, aby zjistil, jestli jeho experiment, či chcete-li hadí robotická protéza, skutečně funguje. A opravdu, na videu je vidět, jak had spokojeně vklouzne do trubky a stroj začne chodit po místnosti. Pan na závěr videa řekl, že zvrátil 150 milionů let evolučních chyb za jediný den. Jeho tvrzení je více než odvážné, ale experiment je to přinejmenším zábavný. Přesvědčte se sami.

Zdroj náhledové fotografie: Mike_68 / Pixabay, zdroj: Science Alert, Daily Mail

Total
0
Shares