První 3D dům Prvok

Seznamte se s Prvokem: První plovoucí dům na světě z 3D tiskárny postavili Češi

  • V Praze vznikl jedinečný Prvok
  • První český dům vytištěný na 3D tiskárně

První český dům vytvořený technologií 3D tisku plave na vodě a svým tvarem připomíná organickou buňku. Prvoka navrhl sochař Michal Trpák a vytištěn byl za necelé dva dny.


Nepřehlédněte: Hermeus vyvíjí hypersonický letoun budoucnosti. Díly vytiskne na speciální 3D tiskárně


V Praze vznikl Prvok

Domy z 3D tiskárny nejsou ve světě žádnou novinkou, ale aby byl takový dům zároveň plovoucí, to je naprostý světový unikát. A najdete ho u nás.

Prvok, navržený českým sochařským architektonickým studiem, které se specializuje na 3D tisk z betonu – Scoolpt, má 43 metrů čtverečních podlahové plochy, na které se nacházejí tři místnosti: koupelna s toaletou, obývací pokoj s kuchyní a ložnice.

Pro stavbu futuristického domu autoři použili mohutné robotické rameno, které na sebe kladlo úhledné vrstvy hmoty, jako když cukrář zdobí dort. Z ramena vytékala rychlostí 15 centimetrů za sekundu. A nebyla to obyčejná hmota – robot na sebe vrstvil betonovou směs obohacenou o nano-polypropylenová vlákna.

Jak zdůrazňuje Scoolpt, tento typ betonu ztvrdne po 24 hodinách na standardní pevnost základů klasického rodinného domu (tj. 25 MPa). Po celkovém ztvrdnutí za 28 dní nabývá beton hodnot (65 MPa), podobně jako u mostů.

„V budoucnu mohou majitelé stavbu po uplynutí její životnosti rozdrtit a vytisknout ji znovu ze stejného materiálu přímo na místě,“ řekl sochař a šéf studia Scoolpt  Michal Trpák.

Více o Michalu Trpákovi

Michal Trpák vytvořil desítky soch z různých materiálů, které jsou vystavovány v České republice i v zahraničí. Jeho sochy se často zabývají současnými společenskými tématy i konkrétním prostorem, v němž jsou prezentovány.

Kromě sochařství se Trpák věnuje architektuře a organizaci a kurátorství různých sochařských prezentací. Od roku 2007 organizuje výstavu Umění v Českých Budějovicích a v roce 2015 založil festival Sculpture Line v Praze.

Připomeňme, že Prvok vznikl již v roce 2020 a ve stejném roce byl pod dobu dvou měsíců zaparkovaný na pontonu na pražské náplavce, jako první český dům vytištěný z betonu. Projekt je však natolik unikátní, že ze své zajímavosti nic neztratil ani po dvou letech.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Scoolpt, zdroj: IE, Scoolpt

Total
0
Shares