Starlink Elona Muska? Zvážíme to, napsal bývalý ruský prezident

Sestřelit satelity Starlink od Elona Muska? Číňané se bojí a přemýšlí, jak na to

  • Čína chce být schopna sestřelovat satelity Starlink Elona Muska
  • Začne možná s vývojem speciálních raket a sledovacího systému

Vojenští výzkumníci v Číně naléhají na vedení země, aby vytvořila způsob, jak „vyřadit nebo zničit“ satelity Starlink společnosti SpaceX v případě, že je Elon Musk použije k „ohrožení“ národní bezpečnosti.


Nepřehlédněte: Bude Moskva bez proudu? Hackeři z Anonymous okradli důležitou společnost MOESK


Muskovy satelity

Čínští experti přišli před nedávnem s myšlenkou, aby armáda nejlidnatější země na světě vybudovala sofistikovaný systém obrany proti internetovým satelitům Starlink společnosti SpaceX Elona Muska, píše DailyBeast.

V dokumentu publikovaném minulý měsíc vojenskými výzkumníky v Pekingu se uvádí, že Čína potřebuje systém, který by sledoval každý jednotlivý satelit sítě Starlink, kterých jsou na oběžné dráze tisíce.

Studie, kterou zpracoval vědec Ren Yuanzhen, byla akademická a není jasné, do jaké míry představuje oficiální politiku čínské vlády nebo armády. Zpráva nicméně uvádí: „Měla by být přijata kombinace měkkých a tvrdých metod, aby satelity Starlink ztratily své funkce a byl zničen jejich operační systém kontroly.“

Starlink: Rychlý internet pro celý svět

Cílem projektu Starlink amerického miliardáře je pokrýt celý svět vysokorychlostním satelitním internetem. Musk chce postupně na oběžnou dráhu dopravit neuvěřitelných 42 tisíc satelitů.

Podnikatel počítá s tím, že v budoucnu by přes jeho síť mohlo jít až deset procent internetové komunikace. Zatím společnost SpaceX vypustila do vesmíru během několika desítek startů více než 2 600 satelitů Starlink, přičemž 2 321 satelitů je v provozuschopném stavu.

 

Satelity vadí i NASA

Podle nedávné zprávy Pentagonu byla satelitní síť Starlink napadena ruskými hackery, kteří se nad systémem pokusili převzít kontrolu, ale administrátoři SpaceX tomu dokázali zabránit. Nejsou to však jen Rusové a Číňané, na projekt Starlink už si dříve stěžovala i americká NASA, protože SpaceX plánuje v příštích letech vyslat na blízkou oběžnou dráhu celkem 30 000 satelitů.

Vesmírná agentura v únoru napsala americké FCC (Federal Communications Commision – Federální komunikační komise): „NASA má obavy z možného výrazného zvýšení frekvence konjunkcí a možných dopadů na vědecké i pilotované mise.“ Satelity Starlink také astronomům ztěžují pozorování noční oblohy, protože někdy odrážejí světlo ze Slunce zpět na Zemi. Ačkoli bylo v minulosti provedeno už několik úprav, odrazivost satelitů se podařilo jen snížit, nikoli zcela odstranit.

Zdroj náhledové fotografie: ANIRUDH / Unsplash

Total
0
Shares