Teleskop Jamese Webba

Senzační snímek omráčil vědce: Webbův teleskop vyfotil v neuvěřitelných detailech srážku dvou galaxií

  • Teleskop Jamese Webba se znovu vytáhl
  • V dalekém vesmíru vyfotil srážku galaxií

Unikátní vesmírný teleskop Jamese Webba, nástupce Hubbleova dalekohledu, nepřestává fascinovat. Nadšení vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír zveřejnili další fotografii, která bere dech. Doslova! Podívejte se na epickou srážku dvou galaxií, která vyvolala bouřlivou tvorbu hvězd.


Nepřehlédněte: Žádná noční můra! Umělá inteligence předpověděla, jak budou na Marsu vypadat lidská města


Webb se znovu předvedl

Už několik měsíců nám teleskop Jamese Webba servíruje jeden úchvatný snímek za druhým. Od dechberoucích fotografií Jupiteru přes dosud nejvzdáleněji zaznamenanou hvězdu Earendel až po fascinující galaxii Cartwheel, která se před zraky vědců NASA schovávala za závojem prachu.

A teď se mu to povedlo znovu. Zachycený objekt pojmenovaný jako IC 1623 není žádné jedno vesmírné těleso ani jedna galaxie – ve skutečnosti jde hned o dvě galaxie, které se spojují v masivní galaktické fúzi a produkují hvězdy dvacetkrát rychleji než naše Mléčná dráha.

Galaktický střet byl již dříve zaznamenán Hubbleovým teleskopem, který se specializuje na detekci optického světla (druhy vlnových délek viditelné lidským okem). Protože je však IC 1623 zahalena hustým prachovým štítem, astronomové nebyli schopni nahlédnout hlouběji do nitra galaxií, aby viděli formující se hvězdy.

Webb se svými infračervenými přístroji snadno nakoukl skrz tento prachový rubáš a odhalil místo, které vydává tolik infračerveného světla (v podstatě tepla), že galaxie vytváří charakteristický osmiramenný lomený obrazec, který je obvykle vidět na Webbových snímcích obsahujících jasné hvězdy.

Galaxie IC 1623, Webb
Zdroj: NASA/ESA/CSA

Dechberoucí pohled

Nová fotografie byla vytvořena kombinací dat pořízených třemi ze čtyř Webbových přístrojů, kamerami MIRI, NIRCam a spektrometrem NIRSpec, uvádí Evropská kosmická agentura.

Při srovnání s dřívějším snímkem z Hubbleova dalekohledu odhaluje Webb zcela novou vrstvu ve struktuře splývajících galaxií, která je na snímku znázorněna jako centrální shluk jasně červeného a oranžového materiálu.

Obě galaxie jsou od Země vzdáleny asi 270 milionů světelných let a nachází se v souhvězdí Cetus. Astronomové se domnívají, že při jejich splynutí může vzniknout také supermasivní černá díra, která však na tomto snímku není vidět.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares