Hacker, heslo, dark web, bezpečnost

Samsung stoupá v žebříčku nehloupějších hesel. Důvodem jsou populární telefony

  • Lidé si z bezpečnosti na internetu hlavu nedělají
  • Jako hesla používají i názvy slavných značek

Nejrůznější hesla a číselné kódy jsou neodmyslitelnou součástí dneška. Pomáhají nám chránit peníze na bankovních účtech, zprávy v e-mailu, důvěrné dokumenty v počítačích i přístup k osobním údajům. Lidé jsou ale nepoučitelní.


Nepřehlédněte: Definitivní důkaz o cestování v čase? Muž na fotce z roku 1943 drží v ruce telefon!


Heslo Samsung je čím dál populárnější

Všichni víme, že složitá hesla je obtížnější prolomit. Některé aplikace a webové stránky vyžadují, aby uživatelé do slov přidávali čísla, velká písmena nebo symboly, aby heslo bylo co nejsilnější. Jiné služby zase trvají na tom, že musí mít požadovanou délku. Přesto mnozí žádných doporučení nedbají a naopak se snaží, aby si hesla pamatovali co nejdéle. Někteří lidé si pak jejich vytváření ulehčují natolik, že dokonce používají názvy známých firem. Odborníci zjistili, že jedním z nejpoužívanějších hesel v loňském roce je Samsung. Věřili byste tomu?

Studie společnosti Nordpass, která se zabývá řešeními pro správu hesel, odhalila, že slovo Samsung (nebo samsung) patří mezi nejčastěji používaná hesla v nejméně 30 zemích. Použití názvu oblíbené značky jako hesla není tou úplně nejhorší věcí, která se může přihodit. Jedná se však o zlověstný trend, který nabývá na popularitě. V roce 2019 se heslo Samsung ještě umístilo na 198. místě, ale vloni už se dostalo do první stovky. Oblíbené mezi uživateli jsou však i další komerční značky, například Tiffany, Nike nebo Adidas.

Hacker, heslo, dark web, bezpečnost
Zdroj: TheDigitalWay / Pixabay

Jednoduché heslo prolomí dřív než mrknete

Podle expertů trvá dešifrování jednoduchého a předvídatelného hesla méně než sekundu. Kombinace malých a velkých písmen s číslicemi už je o něco těžší – prolomení sedmimístného kódu, který kombinuje všechny tyto prvky, trvá přibližně 7 sekund.

Nejpoužívanějším heslem na internetu je již několik let za sebou číselná kombinace 123456, jejíž odhalení je pro počítačové piráty otázkou pár sekund. V první desítce nejhorších hesel se pravidelně umisťují také číselné kombinace 12345, 123456, 12345678 a slova password a qwerty.

Zdroj náhledové fotografie: madartzgraphics / Pixabay, zdroj: GizChina

Total
0
Shares