Samsung

Samsung podporuje olympiádu s Rusy. Přitom volá po „otevřenosti“

  • Samsung oznámil otevřenou podporu olympijským hrám v Paříži
  • Na těchto hrách se představí i sportovci z Ruska a Běloruska
  • Někteří velcí sponzoři olympiádu bojkotují, Samsung nikoliv

Největší globální výrobce mobilních telefonů, jihokorejský Samsung, se vyjádřil k chystaným letním olympijským hrám v Paříži. Chlubí se svou pozicí hlavního partnera, volá dokonce po otevřeném myšlení. Dlužno podotknout, že olympiády se budou k účastnit i sportovci z Běloruska a Ruska, které v únoru 2022 vojensky napadlo sousední Ukrajinu.


Nepřehlédněte: Byznys s Ruskem nevadí? Samsung v zemi okupantů prodává mobily, které nejsou ani v Česku


Olympiáda s ruskými sportovci

Letní olympijské hry 2024 v Paříži se budou konat od 26. července do 11. srpna a už nyní je jasné, že ani tento ročník OH se neobejde bez hořkých kontroverzí. V prosinci loňského roku Mezinárodní olympijský výbor (MOV) potvrdil, že sportovci ruské a běloruské národnosti budou moci na hrách vystoupit pod neutrální vlajkou s olympijskými kruhy.

Tento krok vyvolal velkou nevoli především Ukrajiny a jejích spojenců. Rusko v únoru 2022 vojensky napadlo Ukrajinu a s podporou Běloruska, Íránu a KLDR zde už téměř dva roky válčí a okupuje část ukrajinského území.

MOV toto počínání tvrdě odsoudil, druhým dechem však dodal, že „žádný sportovec by neměl být stavěn na stranu konfliktu“ a odmítl uznat kolektivní vinu. Proti rozhodnutí se tvrdě ohradily olympijské výbory Dánska, Polska, Francie a Německa, některé dokonce zvažovaly, že na olympiádu na protest nevyšlou své sportovce.

Samsung Galaxy Z Flip5
Zdroj: Samsung

Sponzoři odchází, Samsung zůstává

Kontroverze s ruskými a běloruskými sportovci na LOH 2024 otřásá i Českým olympijským výborem. Někteří velcí sponzoři dokonce odstoupili od podpory výboru a her samotných, například realitní skupina CPI Property Group a pivovar Pilsner Urquel. Ti zároveň vyzvali k bojkotu další velké partnery, jako je ČEZ, Sazka, Toyota nebo operátor T-Mobile.

Velkým sponzorem olympijských i paralympijských her zůstává také firma Samsung Electronics. Ta se na svém webu dokonce chlubí samotnou spoluprací s MOV. V situaci, kdy je část Evropy ve válečné pohotovosti, působí až bizarně slogan Samsungu „Otevřenost vítězí“.

Oficiálně Samsung vojenskou intervenci Ruska na Ukrajinu odsoudil a nazval to porušením mezinárodního práva. Na rozdíl od jiných velkých výrobců však z trhu úplně neodešel. V říjnu jsme informovali o tom, že Samsung na ruském trhu oficiálně nabízí i horkou novinku Galaxy S23 FE, která se na český trh dostala až s měsíčním zpožděním.

Zdroj náhledové fotografie: Babak / Unsplash, zdroj: Samsung, ČTK, ČOV

Total
0
Shares