Galaxy XCover 5

Samsung Galaxy XCover 5 je výjimečný, má vysílačku a vyměnitelnou baterku

  • Samsung má odolný Galaxy XCover 5 do náročných podmínek
  • Už na první pohled mobil zaujme robustním designem
  • V prodeji je za doporučenou cenu 7 499 Kč

Podle Samsungu nový obrněnec obstojí v náročném prostředí na jedničku. Telefonu nevadí pád z 1,5 metru, stupeň krytí IP68 a také armádní norma odolnosti MIL-STD-810G pak znamenají odolnost vůči vodě a prachu. XCover 5 lze např. ponořit do více než metrové hloubky na déle než půl hodiny a vůbec nic se mu nestane.


Psali jsme: Samsung spustil projekt Wildlife Watch, telefony Galaxy S20 FE chrání africká zvířata


Výjimečný Samsung

Zaměření Galaxy XCoveru 5 dokládá možnost ovládat displej v rukavicích či když je mokrý. Stejně tak nechybí speciální programovatelná tlačítka, která mohou sloužit například pro snadné a rychle rozsvícení svítilny, takže v noci nepotřebujete výkonnou čelovku či kapesní baterku. Samozřejmostí je podpora technologie NFC, díky které lze telefon používat jako platební kartu nebo v některých zemích jako průkazku na veřejnou dopravu.

Zatímco odolnost je perfektní, tak specifikace nás vrací o pár hezkých let nazpátek. Displej má úhlopříčku jen 5,3 palce a je navíc TFT s chabým rozlišením 1 600 × 720 pixelů. Postranní rámečky jsou na dnešní designový trend také až zbytečně moc široké. Nahoře nad displejem je přední fotoaparát se skromným rozlišením 5 Mpx. Fotoaparát na zadní straně má také pouze jeden snímač, a to s rozlišením 16 megapixelů a světelností f/1.8. Video lze natáčet maximálně v rozlišení Full HD při 30 snímcích za sekundu.

Galaxy XCover 5
Galaxy XCover 5 | foto: Samsung

Galaxy XCover 5: vyměnitelná baterie a čtečka čárových kódů

Základem hardwarové výbavy je procesor Exynos 850, operační paměť kapacity 4 GB a 64GB úložný prostor. Baterie integrovaná v pogumovaném těle s šokovými absorbéry v rozích má skromnou kapacitu 3 000 mAh, je však uživatelsky vyměnitelná, což je dnes už ojedinělá záležitost. Nabíjet ji lze přes USB i port POGO.

Zajímavostí je funkce Samsung Knox Capture, která promění smartphone na profesionální čtečku čárových kódů, což využijí hlavně firmy. O zabezpečení dat se nestará nic jiného než platforma Knox, bránící před poškozením vše od procesoru a snímače fotoaparátu až po jednotlivé aplikace – tedy hardware i software. Veškeré důvěrné informace jsou chráněné v reálném čase, systém rovněž preventivně vyhledává malware a předchází pokročilým metodám útoků.

Nový XCover má v rukávu i některé překvapivé funkce – funguje kupříkladu jako vysílačka s podporou Microsoft Teams. Funkce push-to-talk umožňuje navázat kontakt s libovolným člověkem pouhým stiskem jediného tlačítka, což v terénu výrazně usnadňuje komunikaci.

Cena a dostupnost

Samsung Galaxy XCover 5 je na českém trhu dostupný za doporučenou cenu 7 499 Kč včetně DPH.

Samsung Galaxy XCover 5: specifikace

Konstrukce 147,1 × 71,6 × 9,2 mm, hmotnost: bude teprve upřesněna
Displej 5,3″, TFT, 1 600  × 720 pixelů, poměr stran 20:9, jemnost 331 ppi
Operační systém Android 11 + One UI 2.0
Čipset 8jádrový, 2,0 GHz, Exynos 850
Paměť 4 GB RAM, úložiště 64 GB, bez microSD slotu
Fotoaparát Hlavní 16 Mpx, f/1.8, PDAF blesk; přední 5 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, NFC, GPS, USB-C
Baterie 3 000 mAh, rychlonabíjení 15 W
Cena a dostupnost 7 499 korun, březen
Total
4
Shares