Senior

S chytrým telefonem si brzy bude rozumět každý důchodce. Google nabídne tuhle super funkci

  • Android 15 nabídne funkci pro seniory
  • Zjednodušený režim pro snadné ovládání se dostane i na čistý Android

Každý kolem sebe máme nějakého seniora, který má problém s používáním moderních technologií, jako je smartphone, tablet nebo počítač. Nová funkce, kterou Google zamýšlí pro Android 15, by měla důchodcům nabídnout výraznou pomocnou ruku.


Nepřehlédněte: Konec falešných Disney+ rodin. Bezplatné sdílení účtů skončí již toto léto


Jednoduchý režim na Android

Tu má představovat zjednodušený režim, tzv. jednoduché přednastavení. Server Android Authority zveřejnil snímek obrazovky zobrazující toto nastavení z beta verze Androidu 14. Dle jejich slov však funkce ještě nejde spustit, Google s ní nejspíš počítá až pro Android 15, který dorazí na podzim letošního roku.

Co přesně by tento režim měl dělat? To není úplně jasné, pokud ale půjde o funkci známou z grafických nadstaveb výrobců používajících operační systém Android, můžeme počítat se zjednodušeným režimem pro seniory.

To znamená, že jednotlivé prvky na displeji budou větší, zvětší se také písmo a na plochu se bude vejít méně ikon, protože jednotliví zástupci aplikací budou větší. Jde o gesto směrem k důchodcům, kteří mohou mít postupně problémy se zrakem i jemnou motorikou.

Jak to má Xiaomi, Samsung a další?

Zatím ale není jasné, jak to bude vypadat. Nutno také dodat, že tato novinka se týká pouze čistého systému Android bez grafické nadstavby. Takový najdete třeba na telefonech Asus, Google Pixel nebo Motorola.

Naproti tomu výrobci jako Samsung, Xiaomi, Honor, Infinix nebo Vivo již dávno nabízí vlastní zjednodušený režim pro důchodce. Záleží však výrobce od výrobce, jak se k této funkci postaví a jestli jen zvětší jednotlivé prvky, nebo rovnou zahalí systém do dlaždicového rozhraní, jako v případě Funtouch OS.

Zdroj náhledové fotografie: Brandon Roberts / Pixabay, zdroj: Android Authority, GizChina

Total
0
Shares