ISS

Rusové odejdou z ISS, chtějí si postavit vlastní vesmírnou stanici. Američané rozhodnutí litují

  • Rusko se stáhne z ISS
  • Postaví si vlastní vesmírnou stanici

Rusko plánuje vybudovat svou vlastní orbitální stanici a na provozu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se přestane podílet „někdy po roce 2024“. Po jednání s prezidentem Putinem to oznámil nový šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov.


Nepřehlédněte: Obrovský asteroid se blíží k Zemi. Je desetkrát větší než velryba. Máme se bát?


Rusko se stáhne z ISS

O tom, že Rusové opustí projekt ISS, se hovořilo měsíce. Nicméně oficiálně bylo vše potvrzeno až v uplynulých hodinách. „Samozřejmě budeme plnit všechny naše závazky vůči našim partnerům, ale rozhodnutí o odchodu z této stanice po roce 2024 bylo přijato,“ uvedl Borisov na stránkách kosmické agentury Roskosmos s tím, že až se Rusko definitivně rozhodne, začne s partnery jednat o podmínkách a formách další spolupráce. Prioritou pro Rusy je teď podle něj vybudování orbitální stanice (ROSS).

Postaví si vlastní vesmírnou stanici

Na rozhodnutí Ruska opustit ISS již zareagovali Američané. Tamní ministerstvo zahraničí označilo avizovaný záměr za politováníhodný. NASA ale později uvedla, že oficiální zprávu o ruském odstoupení zatím neobdržela.

ISS provozuje 16 států a pět vesmírných agentur. Je to největší satelit na oběžné dráze Země a největší člověkem vyrobený objekt ve vesmíru. Náklady na výstavbu a provoz dosáhly do roku 2018 více než sto miliard eur.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space, techtoutlook

Total
0
Shares