Asteroid

Obrovský asteroid se blíží k Zemi. Je desetkrát větší než velryba. Máme se bát?

  • Směrem k Zemi se obrovskou rychlostí blíží asteroid
  • K modré planetě dorazí už za několik dní

V sobotu proletí kolem Země mohutný asteroid. Podle odborníků je až sedmkrát větší než Socha svobody v New Yorku a asi desetkrát větší než Plejtvák obrovský. Vesmírem se pohybuje rychlostí více než 20 000 kilometrů za hodinu.


Nepřehlédněte: Už jste viděli umírat hvězdu? Podívejte se na neuvěřitelnou fotografii z vesmírného teleskopu Jamese Webba


Představuje obrovský asteroid nebezpečí?

Podle údajů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se 30. července přiblíží k Zemi na vzdálenost 7,48 milionu kilometrů asteroid, který je zhruba desetkrát větší než největší známá velryba – jeho velikost se odhaduje na 320 metrů.

Experti nicméně veřejnost uklidňují, že vzhledem k velikosti by objekt, který pojmenovali jako 531944 (2013 CU83), neměl pro Zemi představovat žádnou potenciální hrozbu. Nemusíme se tak obávat, že v sobotu večer naše planeta přestane existovat.

Planetární obrana

NASA a další agentury sledují tisíce asteroidů v blízkosti Země. I když se trajektorie těles nachází miliony kilometrů od naší planety, existuje extrémně malá šance, že by se dráha nějakého asteroidu mohla mírně změnit po interakci s gravitací většího objektu, jako je např. planeta; i takový nepatrný posun by mohl při budoucím průletu potenciálně asteroid dostat do kolizního kurzu se Zemí.

Americká vesmírná agentura proto už několik let pracuje na planetární obraně pro případ, že by se objevil balvan katastrofických rozměrů, který by byl na srážkovém kurzu se Zemí. Prvním přímým cílem systému DART se letos na podzim stane planetka Dimorphos, do které narazí ve vysoké rychlosti speciální modul. Vědci doufají, že úspěšně ovlivní trajektorii planetky a vychýlí ji ze současného kurzu.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
1 komentář
  1. O jakou velrybu se jedná?? O mladou nebo starou? A kdo vymýšlí taková přirovnání? Nebylo by jednodušší napsat velikost v metrech, kilometrech a pod??? Dal jsem si kávu do hrnku o velikosti dvou kedluben.

Comments are closed.