NASA, Měsíc

Rusové chtějí dobýt Měsíc. Sonda Luna-25 poslala vědcům na Zemi první snímky

  • Rusové vyslali k Měsíci vlastní sondu
  • Luna-25 odeslala vědcům první fotografie

Rusko před několika dny vyslalo z kosmodromu Vostočnyj raketu Sojuz 2.1b s modulem Luna-25, který má přistát na Měsíci. Je to první takový ruský projekt za posledních téměř 50 let. Na Měsíci bude modul zkoumat jižní pól a zaměří se mimo jiné i na pátrání po vodě. Sonda bude shromažďovat a analyzovat vzorky půdy po dobu jednoho roku.


Nepřehlédněte: NASA hlásí: Objevili jsme ve vesmíru objekt, který je žhavější než Slunce


Ruská sonda Luna-25

Mise Luna-25 odstartovala 10. srpna z kosmodromu v ruské Amurské oblasti na dálném východě a stala se první sondou vyslanou na Měsíc v novodobé ruské historii. Poslední měsíční mise z pohledu dnešního Ruska, Luna-24, odstartovala v roce 1976 a vrátila asi se zpět asi se 170 gramy měsíčních vzorků. Start Luny-25 se několikrát opozdil, mimo jiné kvůli válce Ruska s Ukrajinou, která má rozsáhlé dopady na mezinárodní spolupráci v oblasti kosmických letů.

Během dnešního dne by ruská sonda měla doletět k Měsíci, kde se bude několik dní držet na jeho oběžné dráze. 13. a 14. srpna však již pořídila první fotografie. Své přístroje vyzkoušela ve chvíli, kdy byla od Země vzdálena ještě asi 310 000 kilometrů, uvádí Ústav kosmického výzkumu Ruské akademie věd (IKI RAS).

Černobílá kolekce fotografií ukazuje ruskou vlajku a nášivku mise na konstrukci kosmické lodi spolu se snímky Země a Měsíce jasně zářícími proti černi vesmíru. „Expresní analýza dat prvních vědeckých měření ve vesmíru ukázala, že automatický přístroj Luna-25 je dobře navržený spolehlivý komplex. Na rozdíl od expedic sovětské éry nemá stanice přetlakovou komoru a přístroje fungují v kosmickém prostoru,“ píše IKI RAS v popisku.

Ačkoli se na sociálních sítích po startu mise objevovaly spekulace o stavu Luny-25, zdá se, že snímky tyto obavy vyvracejí a dokazují, že modul je v dobré kondici a na cestě ke svému cíli.

Družice bude shromažďovat a analyzovat vzorky půdy

Pokud vše půjde podle plánu, Luna-25 dorazí k Měsíci v úterý (tedy dnes) a poté bude pět až sedm dní obíhat kolem zářícího bílého satelitu Země. Odtud se pokusí přistát poblíž jednoho ze tří kráterů obklopujících jižní pól Měsíce.

Po přistání na povrchu bude sonda analyzovat měsíční půdu, hledat led a provádět různé experimenty. Přistávací modul nese osm různých přístrojů včetně laserového hmotnostního spektrometru a zařízení, které dokáže zapálit vzorky měsíční půdy a následně zkoumat vzniklé výpary za účelem analýzy chemického složení.

Lunární mise nedávno zahájily i Spojené státy a Indie, zatímco bezposádkovému čínskému modulu se před téměř třemi lety podařilo na Měsíci přistát.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, IKI RAS, Roskosmos

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.