Google

Rusko zesiluje cenzuru! Na anektovaných územích Ukrajiny blokuje Google a další západní služby

  • Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor znovu vystrkuje drápy
  • Na Donbase nařídil blokovat západní sociální sítě

Ruský list Vedomosti informuje, že ruští operátoři na ukrajinských územích začali blokovat služby Google Services, které používají chytré telefony s operačním systémem Android, a populární sociální sítě Instagram, Messenger a WhatsApp. S výpadky se však údajně potýkají i další internetové služby, jako například YouTube.


Nepřehlédněte: USA přepsaly historii, když nechaly umělou inteligenci pilotovat stíhačku. Testovací F-16 vydržela ve vzduchu 17 hodin


Poté, co nejvyšší cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval přístup k populárním západním platformám v samotném Rusku, bylo jen otázkou času, kdy k něčemu podobnému dojde i na anektovaných územích na Ukrajině. Vlastně je až s podivem, že k tomu dochází až dnes, téměř po roce od vpádu ruských vojsk.

Obávaný ruský cenzor zakročil

Podle Novosti ruské ministerstvo komunikací poslalo operátorům v DPR (jedna se samozvaných republik na Donbase) příkaz k zablokování západních služeb již loni v říjnu. Zdroj uvádí, že platforma YouTube, který patří Googlu, sice funguje, ale sledovat videa je stále těžší. Jiné to je v případě služeb jako Viber, WhatsApp a další, ty vůbec nefungují.

V souladu s instrukcemi Roskomnadzoru je blokování prováděno na úrovni hlavního operátora (pro skupinu DPR je to ruský Uglelecom). Operátoři by podle zprávy měli otestovat účinnost stávajících opatření a cenzurnímu úřadu podat zprávu o výsledcích.

YouTube
Zdroj: Christian Wiediger / Unsplash

Lidé na Donbase žijí v propagandě

Připomeňme, že Moskva krátce po invazi na Ukrajinu podnikla kroky k regulaci a omezení vlivu sociálních médií a velkých technologických společností. Za zprávy, které ruskou agresi na Ukrajině nazývají jinak než „speciální vojenskou operací“, hrozí v Rusku až 15 let vězení. O tom, co je považováno za „lživé zprávy a dezinformace v Rusku“, rozhoduje právě Roskomnadzor, jehož vliv nyní sahá i na území Ukrajiny.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash, zdroj: GizChina

Total
0
Shares