Taxi

Rusko chce donutit taxi služby, aby posílaly data o zákaznících tajné službě FSB

  • Rusko připravuje zákon, který má donutit taxislužby sdílet data s FSB
  • Stát chce získat co největší kontrolu nad pohybem lidí

Pokud se někdy v budoucnu chystáte navštívit Rusko, určitě si neberte taxi, ale raději jeďte MHD, riskovali byste totiž, že se vaše data okamžitě dostanou do rukou tajné bezpečnostní služby FSB. Informoval o tom server The Moscow Times.


Nepřehlédněte: VIDEO: Podařilo se zachytit UFO? Američan natočil podivný objekt


V Rusku bude tajná služba FSB získávat data o cestujících v taxi

Ruské ministerstvo dopravy před několika týdny vypracovalo návrh zákona, podle kterého musí poskytovatelé taxi služeb povolit FSB automatizovaný vzdálený přístup k informačním systémům a databázím používaným k přijímání, zpracovávání, uchovávání a předávání objednávek taxi. Návrh přímo nespecifikuje, proč je nutné, aby služba FSB – hlavní nástupce KGB ze sovětské éry, měla přístup k údajům o cestujících.

Až dosud mohla ruská tajná služba informace o zákaznících získat pouze za předpokladu, že podala formální žádost, na kterou provozovatelé taxi mohli odpovědět do 30 dnů. Teď se mnozí obávají, že by FSB mohla dostávat informace o cestujících kdykoli v reálném čase. Hlavní poskytovatel taxi služeb v zemi a tvůrce stejnojmenné aplikace, Yandex, se k zákonu zatím oficiálně nevyjádřil.

Utahují šrouby

O co tedy konkrétně jde? Ve stručnosti v podstatě o to, že pokud byste si v Rusku přes rezervační mobilní aplikaci objednali taxi, vaše data (odkud jste si auto objednali, kde jste nasedli, kam jste jeli a tak podobně) by šla automaticky do rukou FSB.

Po zahájení války na Ukrajině Rusko přijalo několik zákonů, které umožňují ukládat vysoké pokuty každému, kdo bude shledán vinným z „diskreditace“ armády nebo zveřejnění „nepravdivých informací“ o její činnosti. Ruský cenzor Roskomnadzor zablokoval přístup k oblíbeným sociálním sítím Instagram, Facebook a Twitter a podnikl právní kroky proti společnosti Meta, kterou obvinil z šíření „výzev k zabíjení“ Rusů.

Total
0
Shares