SpaceX Musk

Kvůli Rusku vyhodila oknem miliardy. Satelitní společnost zachraňuje Elon Musk

  • OneWebb odepsala 250 milionů dolarů
  • Satelitní firmu podpořil i Elon Musk

Původem britská satelitní společnost potvrzuje odpis aktiv ve výší 229 milionů amerických dolarů, informuje TechRadar. Důvodem je zrušení plánovaných startů z  kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

OneWebb budující konstelaci 650 satelitů (LEO) fungujících na nízkém orbitu kolem Země byla na ruské podpoře přímo závislá, protože právě s její pomocí byla schopna dostat tato zařízení na oběžnou dráhu.


Nepřehlédněte: Češi, máte telefon Xiaomi, Redmi nebo POCO? Tady se dozvíte, jestli dostanete MIUI 14 nebo máte smůlu


Elon Musk a další

Cílem tohoto projektu je snaha o zajištění konektivity v nejvzdálenějších částech světa, transformace služeb a vývoj průmyslových aplikací.

Tato spolupráce, původně postavená na zárukách, že nejde o technologie pro vojenské účely, vzala za své krátce po invazi na Ukrajině. Už to vypadlo na bankrot, ale nakonec OneWebb zachránila indická telekomunikační společnost Bharti Airtel i další investoři.

A další trn z paty jí vytrhly Muskova SpaceX a New Space India, jež se nabídly, že vynesou zbylé satelity do vesmíru tak, aby se vše stihlo dokončit v co nejkratším horizontu.

Zdroj náhledové fotografie: SpaceX / Unsplash

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. No je tady hlavní problém, že Rusko zadržuje satelity na svém území a odmítá je vydat (jak jinak). Takže jde teď o to, jestli takový stav pokryje pojistka, která náklady na jejich výrobu a vynesení pokryje… Peníze pak bude možné dodatečně soudně vymáhat po Rusku, nebo to kompenzovat zabavením z účtů v bankách atd.

    Proto momentálně jde spíš hlavně o čas, aby se OneWeb spustil komerčně a nedošlo k dalším škodám.

Comments are closed.