Vrtulník Ingenuity

„Rozbitý a osamělý.“ Marsovské vozítko Perseverance spatřilo vrtulník Ingenuity na písečné duně

  • Roveru Perseverance se na Marsu povedlo něco neuvěřitelného
  • Vyfotil vrtulníček Ingenuity, který nedávno ukončil svou misi

Robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost) americké vesmírné agentury NASA jezdí po povrchu Marsu, sbírá vzorky a u toho fotí marťanskou krajinu. Snímky pak posílá vědcům zpět na Zemi. Některé vypadají dost zvláštně a odborníky i laickou veřejnost dokážou nejednou zmást. Tentokrát však vědcům poslalo snímek, který je mimořádně zajímavý – na rudé planetě totiž vyfotilo svého věrného souputníka Ingenuity, který nedávno ukončil svou misi.


Nepřehlédněte: Tenhle vynález může změnit svět elektrokol. Během šlapání se baterie bude nabíjet


Mise vrtulníčku na Marsu skončila

„Mám hořkosladké oznámení: Ingenuity uskutečnila svůj poslední let na Marsu,“ uvedl nedávno šéf NASA Bill Nelson ve videu nahraném na sociálních sítích. Národní úřad pro letectví a vesmír původně plánoval pro Ingenuity třicetidenní misi, během které měl stroj krátce pětkrát vzlétnout.

Vrtulník ale nakonec pracoval téměř tři roky a do marsovské atmosféry vyletěl 72krát. Celkem v rámci těchto letů dosáhl 14krát větší vzdálenosti, než bylo původně plánováno.

Během poslední mise však měl vrtulníček vážící jen 1,8 kilogramu problémy s komunikací se Zemí. Podařilo se mu přistát, jak však ukázaly záběry z jeho kamer, jeden z listů rotoru z uhlíkových vláken má trvale poškozený – Ingenuity je tak neschopen dalšího letu.

Ingenuity, NASA
Zdroj: NASA

NASA hledá na Marsu život

Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu společně s roverem Perseverance v únoru 2021. Vrtulník rychle zvládl svůj primární úkol, technologickou demonstraci s pěti lety. Poté přešel na prodlouženou misi, během níž prováděl průzkum pro rover Perseverance, který neúnavně zkoumá kráter Jezero.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: Space, NASA 

Total
0
Shares