Noviny, vědci

Rok 2023 z pohledu roku 1923: Takhle viděli současnost vědci před 100 lety. Trefili se vůbec v něčem?

  • Přečtěte si, co vědci před sto lety předpověděli lidstvu
  • Mnohé jejich vize vás zaručeně překvapí!

Když vědci a sociologové žijící v roce 1923 předpovídali, jak by mohl vypadat život za sto let, jejich vize vůbec nezahrnovaly létající auta, jak by někoho možná mohlo napadnout. Spíše předpokládali, že v roce 2023 budeme pracovat jen čtyři hodiny denně, dožívat se tří set let a nosit telefony velikosti hodinek.


Nepřehlédněte: Tajemný muž zesměšnil všechny falešné cestovatele v čase, na internet nahrál selfie s mamutem


Jak před sto lety viděli rok 2023?

Tvrdí to alespoň Paul Fairie, výzkumník z univerzity v Calgary, který shromáždil novinové výstřižky z předpovědí různých odborníků pro rok 2023. Tehdejší články zahrnují predikce týkající se růstu populace a průměrné délky života, trendů v osobní hygieně, pokroku v cestování a zdravotnictví, a dokonce i některé úvahy o budoucnosti samotné žurnalistiky.

Fairie serveru NPR sdělil, že si vždy rád prohlížel staré noviny. Nejprve v rámci projektu na základní škole, později jako student politologie a nyní ve svém volném čase. „Od loňského léta sdílím na Twitteru tematické sbírky výstřižků a napadlo mě, že by mohlo být zábavné podívat se, co si lidé mysleli o roce 2023, ale před 100 lety,“ napsal. „Pátrání v archivech je zábavný koníček – je zvláštně uvolňující číst si o tom, co si lidé mysleli před desítkami let.“

Země, budoucnost
Zdroj: Pixabay / KELLEPICS

O konci papírových novin

„Při čtení předpovědi na rok 2023, kdy nebem létá mnoho druhů letadel, nezačínáme den čtením zpráv ze světa, ale jejich posloucháním, protože noviny zkrachovaly před více než půl stoletím,“ píše například jeden z vědců.

Zdraví a krása

Několik vizionářů předpovědělo, že v roce 2023 bude svět plný zdravějších a krásnějších lidí. „Soutěže krásy budou zbytečné, protože krásných lidí bude tolik, že bude téměř nemožné vybrat vítěze. Totéž bude platit i pro dětské soutěže,“ hlásal tehdejší tisk. Někteří se také pokusili předpovědět módní trendy pro muže a ženy na rok 2023. Například noviny Savannah News předpovídaly, že ženy si budou holit hlavy a muži budou nosit kudrnaté vlasy.

Jiní naopak předpokládali, že v roce 2023 bude průměrný člověk žít mnohem, mnohem déle. Vědci věřili, že průměrná délka života dosáhne sta let, přičemž někteří jedinci budou žít 150 až 300 let. Další z pisatelů předpovídal vymýcení rakoviny, stejně jako tuberkulózy, dětské paralýzy (známé též jako obrna), ataxie pohybového aparátu a lepry.

Do práce jen na 4 hodiny

Matematik a elektroinženýr Charles Steinmetz věřil, že lidé budou v práci trávit mnohem méně času („V roce 2023 už žádná dřina!“ hlásal novinový titulek). Jak víme, tohle bohužel vůbec neodpovídá dnešní realitě. Vědec zároveň predikoval, že počet obyvatel Spojených států za 100 let dosáhne 300 milionů. A příliš se nespletl, USA dnes mají 331,9 milionu obyvatel!

Vymoženosti dnešní doby

Průkopník letectví Glenn Curtiss předpověděl, že do roku 2023 „bude benzín jako pohonná síla nahrazen rádiem a obloha bude plná nesčetných plavidel plujících po přesně vymezených trasách“, což deník Minneapolis Journal považoval za lákavé proroctví. Jiný článek zase oslavoval výrazné zrychlení letecké dopravy. Odborník věřil, že cesta z Chicaga do Hamburku – přes severní pól – bude trvat pouhých 18 hodin (oproti dnešním zhruba 13 hodinám).

Značné nadšení vyvolala také vyhlídka na bezdrátovou a bezpapírovou komunikaci. Jeden pisatel si představoval svět, v němž Pittsburgh a Londýn přijímají objednávky „na mluvících filmech“ od obchodníků z Pekingu a „nákladní lodě s rychlostí 1600 kilometrů za hodinu“ přivážejí zboží ještě před západem slunce. „Radiotelefony velikosti hodinek zajistí, že všichni budou ve spojení s druhým koncem světa,“ trefil se dokonale jiný vědec.

Archibald Low, britský vědec, který vynalezl první bezpilotní letoun, napsal, že „válka v roce 2023 bude přirozeně bezdrátovou válkou“. Low, ve své době uznávaný futurolog, vyslovil před sto lety mnoho dalších předpovědí o 21. století. Kromě internetu předpověděl také nástup chytrých telefonů i výstavbu současných obchodních domů. V neposlední řadě také věřil, že za sto let bude existovat (alespoň v počátcích) mentální telepatie, která se pro lidi stane užitečnou.

Zdroj náhledové fotografie: kaboompics / Pixabay, zdroj: NPR 

Total
0
Shares