Cestovatel v čase

Tajemný muž zesměšnil všechny falešné cestovatele v čase, na internet nahrál selfie s mamutem

  • Muž dokázal, že cestuje do minulosti
  • Důkazy v podobě selfies zveřejňuje na internetu

Je cestování časem možné? Dlouhé roky se o tomto fenoménu vedou vášnivé diskuze, ale neprůstřelný důkaz dosud nikdo nepředložil. Až doteď! To, že cestování časem je skutečně možné, dokázal paradoxně jeden „obyčejný“ uživatel sociálních sítí.


Nepřehlédněte: Jak moc jsme dnes augmentovaní? Člověka pomalu nahrazuje nový lidský druh Homo kyborgis


Cestovatel v čase předkládá důkazy

Cestování v čase je v poslední době oblíbeným tématem jak pro milovníky konspiračních teorií, tak i pro tu konzervativnější část společnosti. Mnozí lidé skutečně věří, že stroj času existuje, že se nejedná o pouhý výmysl. Tyto hlasy se opírají o různé historické záběry, na nichž jsou zachyceni lidé, které ve své době působí velice neobvykle. Na stejném základu svá svědectví staví i uživatel sociálních sítí s přezdívkou Stelfie the Time Traveller.

Do minulosti tento chlapík skutečně cestuje, ale trochu jinak, než myslíte – už několik týdnů vytváří cestopis s využitím umělé inteligence (AI). Díky stabilní difúzi a jemnému ladění anonymní umělec vytvořil fiktivní fotorealistickou postavu, kterou vkládá do falešných historických fotografií zasazených do různých epoch, například do starého Egypta nebo do prehistorické doby plné dinosaurů. Na první pohled a vlastně ani na druhý, třetí, pátý nebo desátý, nepoznáte, že jde o nadsázku. 

Utekl před T-Rexem a pokecal s renesančním géniem

Pro své cesty časem používá Stable Diffusion, což je neuronový model pro syntézu obrazu pomocí hlubokého učení, který umožňuje vytvářet fiktivní scény na základě textových popisů. Díky doplňkové technice Dreambooth pak do různých historických scén vkládá neexistující postavu.

Stelfie už pořídil historické selfie v době ledové (při pronásledování mamutem srstnatým), ve starém Egyptě (při stavbě pyramid), ve starověkém Řecku (s trojským koněm), při posezení s Leonardem da Vincim (při tvorbě Mony Lisy), na divokém Západě, při útěku před R-Rexem nebo při plavbě s Kryštofem Kolumbem.

Je to zábava, ale bez umělé inteligence to nejde

Umělec zveřejňuje příspěvky na sociálních sítích v podobě zábavných depeší 41letého cestovatele v čase, který v minulosti navštěvuje různá místa.

Když vyšlo najevo, že jsou fotky dílem umělé inteligence, Stelfie to od některých fanoušků pořádně schytal. Ale naprosto neprávem! Simulované cestování časem je totiž neotřelý nápad a zábavné využití technologie, která jinak může vytvářet deepfakes videa a potenciálně klamat ostatní.

Stelfieho cestování v čase:

Zdroj náhledové fotografie: Stable Diffusion (AI), Dreambooth / Stelfie the Time Traveller, zdroj: ArsTechnica

Total
0
Shares